Polise talimat: ‘Tereddüt etmeyin silah kullanın’

Emniyet’in en tepesindeki isim olan Celalettin Lekesiz, polisin yetkilerini etkin şekilde kullanmadığını belirterek toplumsal olaylarda tereddüt etmeden silah kullanılmasını istedi

‘Tereddüt etmeyin silah kullanın’

Emniyet’in en tepesindeki isim olan Celalettin Lekesiz, polisin yetkilerini etkin şekilde kullanmadığını belirterek toplumsal olaylarda tereddüt etmeden silah kullanılmasını istedi

Alican Uludağ
Yayınlanma tarihi: 07 Eylül 2015 Pazartesi
7 Haziran seçimleri sonrası özellikle Güneydoğu’da yaşanan olaylara yönelik polisin sert tutumunun altından Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz’in genelgesi çıktı. Lekesiz, geçen temmuz ayı sonunda 81 il emniyet müdürüne iki sayfalık bir genelge gönderdi. Genelgede, 4 Nisan 2015 tarihinde yürürlüğe giren iç güvenlik paketinde toplumsal olaylarda kamu düzenini bozucu eylemlere karşı alınacak güvenlik tedbirlerinin belirlendiğine dikkat çeken Lekesiz, “Son günlerde meydana gelen toplumsal olaylarda bu yetkilerin tam ve etkin bir şekilde kullanılmadığı müşahede edilmiştir” dedi.

İç güvenlik paketinin polisi ilgilendiren maddelerini tek tek sıralayan Lekesiz, genelgenin devamında polisin kişilerin üstlerini ve araçlarını mahkeme kararı olmadan arayabileceğine, başkalarının can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürenlerin “koruma altına alma veya uzaklaştırma” yetkilerini de anımsattı. Lekesiz, yeni yasal düzenlemede, “Kendisine veya başkalarına, işyerlerine, konutlara, kamu binalarına, okullara, yurtlara, ibadethanelere, araçlara ve kişilerin tek tek veya toplu halde bulunduğu açık veya kapalı alanlara molotof, patlayıcı, yanıcı, yakıcı, boğucu, yaralayıcı ve benzeri silahlarla saldıran veya saldırmaya teşebbüs edenlere karşı, saldırıyı etkisiz kılmak amacıyla ve etkisiz kılacak ölçüde silah kullanılabilmesi” yetkisinin kolluğa tanındığına işaret ederek, genelgede şu talimatı verdi:

“Tanınan bu yetkiler ile PVSK madde 16’da düzenlenen silah kullanma yetkisi dahil hukuki şartların oluşması halinde bütün yetkiler, kanunda belirlenen ölçü ve sınır içerisinde terör örgütlerinin tehdit, korkutma, vergilendirme, haraç toplama, adam kaçırma ve benzeri faaliyetleri ile şiddet içerikli toplumsal olaylar ve her türlü hukuksuzlukla mücadelede tereddüt edilmeden kullanılacaktır. İl emniyet müdürleri ve sıralı amirleri yukarıda yer alan talimat doğrultusunda hereket etmelerini ve herhangi bir aksaklığa meydan vermemelerini önemle rica ederim.”

37 günde 47 sivil öldü

Lekesiz’in yayımladığı genelgenin çıktığı ay olan Temmuz’un 20’sinde Suruç’ta 33 kişinin öldüğü bombalı saldırı oldu. Daha sonra hükümet, 25 Temmuz’da operasyonlara başladı. Binin üzerinde kişinin gözaltına alındığı operasyonun ana hedefi sosyalistler ve Kürtler oldu. Bu süreçte özellikle Güneydoğu’nun birçok ilçesi karıştı, sık sık sokağa çıkma yasağı ilan edildi. İHD Genel Merkezi, genelgenin yayımlandığı dönemi kapsayan 21-Temmuz-28 Ağustos tarihleri arasında, ülkede yaşananlara ilişkin rapor hazırladı. Bu 37 gün içerisinde 2 bin 544 kişi gözaltına alındığı, 338 kişinin tutuklandığı belirtilen raporda, bu süreçte yaşanan çatışmalarda 92 asker-polis ve 38 PKK’li ile 47 sivilin hayatını kaybettiği vurgulandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/362365/_Tereddut_etmeyin_silah_kullanin_.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org