Rusya, 2015 yılında toplam 58 ülkeye 14,5 milyar dolarlık silah ihraç etti

Rus silahları ve askeri teçhizatı ihracatı için alınan siparişlerin toplam 56 milyar dolara ulaştığını kaydeden Putin, bunun Rusya tarihinde bir ilk olduğunun altını çizdi.

Putin: Silah ihracatında bir ilke imza attık

29.03.2016
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, askeri ihracat hacminin 2015 yılında 14,5 milyar dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı. Rusya Askeri-Teknik İşbirliği Komisyonu’nun toplantısında konuşan Rus lider, bu rakamın planlarının üzerinde olduğunu vurguladı.

Rus silahları ve askeri teçhizatı ihracatı için alınan siparişlerin toplam 56 milyar dolara ulaştığını kaydeden Putin, bunun Rusya tarihinde bir ilk olduğunun altını çizdi.

2015 yılında toplam 58 ülkeye askeri teçhizat ihraç ettiklerini kaydeden Putin, Afrika, Latin Amerika, Güney Asya ve Ortadoğu’da yeni pazarlara açıldıklarını ifade etti.

‘AVRUPA, RUSYA İLE ASKERİ İŞBİRLİĞİNE GERİ DÖNMELİ’

Putin, Rusya ve Avrupa ülkeleri arasında askeri-teknik işbirliğinin tamamen durduğunu hatırlattı. Bu durumun ne Rusya’nın, ne de Avrupa’nın çıkarına olduğunu belirten Putin, “İşbirliğinin bizim inisiyatifimizle durmadığının altını çizmek istiyorum. Bunun geçici bir durum olmasını umuyoruz. Rusya ile askeri-teknik işbirliği de dahil, tüm alanlardaki işbirliğine geri dönmenin tüm Avrupa ülkelerinin çıkarına hizmet edeceğinden eminim” ifadelerini kullandı.

‘ESAD İLE PALMİRA İÇİN ANLAŞTIK’

Putin, Suriye’deki son gelişmelere de değindi.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın Palmira antik kentinin mayınlardan temizlenmesi için hazırlıklara başladığını ifade eden Putin, “Palmira’daki mayınların temizlenmesine Rusya’nın destek vermesi yönünde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova ile anlaştık. Savunma Bakanlığımız, bu konuda hazırlıklara başladı. Savunma Bakanı Sergey Şoygu’dan ilk etapta neler yapılacağına ilişkin bir rapor hazırlamasını talep ettim” dedi.

http://tr.sputniknews.com/rusya/20160329/1021820656/putin-rusya-askeri-ihracat-esad-palmira.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org