Rusya, 2016’da 52 ülkeye 15 milyar dolarlık silah ihraç etti

Putin, “Rusya, 2016 yılı sonu itibarıyla silah ihracat hacmi bakımından dünyada ikinci sırayı kendinden emin bir şekilde koruyor” dedi.

Putin: 2016’da 15 milyar doların üzerinde silah ihraç ettik

22.03.2017
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, askeri teknoloji ihracatı konusunda ülkenin ikinci sıradaki yerini kararlı bir şekilde koruduğunu ifade etti.

Askeri-Teknik İşbirliği Komisyonu toplantısında konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Rusya, 2016 yılı sonu itibarıyla silah ihracat hacmi bakımından dünyada ikinci sırayı kendinden emin bir şekilde koruyor. Geçen yıl ihracatımız, 15 milyar doları aştı” dedi.

‘2016’DA 9.5 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA İMZALADIK’

2015 yılı sonunda bu göstergenin 14.5 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini anımsatan Rusya lideri, 2016’da 9.5 milyar dolarlık hacme sahip yeni ihracat anlaşmaları imzaladıklarını kaydetti.

’52 ÜLKEYE ASKERİ TEKNOLOJİ İHRAÇ EDİYORUZ’

Rusya’nın 52 ülkeye ihracat yaptığını da belirten Putin, askeri-teknik ihracat portföyünün 50 milyar dolar seviyesinde olduğunu ve işbirliğini artırmaya devam edeceklerini vurguladı.

‘RUS SİLAHININ ULUSLARARASI TERÖRLE MÜCADELEDEKİ PERFORMANSINDAN MEMNUNUM’

Öte yandan Putin, Rus silahının uluslararası terörle mücadeledeki performansından memnun olduğunu kaydetti.

Putin, “Rus silahının imkan ve kabiliyetleri, sağlamlığı ve etkinliği, Suriye ve Ortadoğu’daki uluslararası terörle mücadele faaliyetlerinde kendini gösteriyor. Hava unsurlarının ve hava savunma araçlarının gerçek savaş koşullarında kullanımı, pilotlarımıza ve mühendislerimize, hava savunma birliklerimize eşsiz bir deneyim kazandırıyor” dedi.

Kaynak: Sputnik

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org