Savaş karşıtı Japon, Hükümetin silahlanma politikasına tepki olarak kendini yaktı

Japonya Hükümeti, Japon Ordusu’nun müttefik ülkelerin savunması için kullanılmasına olanak tanıyan kararlar almış, tepki çeken bu kararlar pek çok protesto gösterisinin düzenlenmesine sebep olmuştu.

Ülkesinin politikalarını protesto amaçlı kendini yaktı

12 Kasım 2014 Çarşamba 11:47
Japon Ordusu’nun mevcut muharebe kapasitesinin arttırılmasını öngören yeni savunma politikalarını eleştiren bir vatandaş, başkent Tokyo’daki İmparatorluk Sarayı’nın hemen yayında bulunan Hibiya Parkı’nda kendini yaktı.

stargazete.com
Olayın ardından hastaneye kaldırılan protestocu vatandaş, doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı.

Vatandaşın kendini yaktığı yerde inceleme yapan polis ekipleri, bizzat protestocu tarafından kaleme alınmış ve Başbakan Shinzo Abe’nin yanı sıra, savunma alanında yeni kararlar alan Japon Hükümeti’nin de sert bir şekilde eleştirildiği metinler buldu.

Bilindiği üzere Japonya Hükümeti, anayasanın yeniden yorumlanması ve ordunun kullanımı konularında bir dizi yeni kararları kabul ederek hayata geçirmişti. Söz konusu karar paketi, Japonya için direkt olarak herhangi bir tehlike durumu söz konusu olmasa dahi Japon Ordusu’nun müttefik ülkelerin savunması için kullanılmasına olanak tanıyor. Interfax Ajansı tarafından konuya ilişkin olarak geçilen haberde ise Japonya Anayasası’nın bu şekilde yorumlanmasının ülkede tepki çektiği ve pek çok protesto gösterisinin düzenlenmesine sebep olduğu ifade edildi.

http://haber.stargazete.com/dunya/protesto-amacli-kendini-yakti/haber-965202

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org