Savaş karşıtları, ABD’nin Suriye’yi vurmasını Beyaz Saray’ın önünde protesto ettiler!

Washington’a ABD’nin 35 farklı şehrinden gelen savaş karşıtı aktivistler Trump yönetimini eleştirdiler ve “Suriye’den elini çek!” pankartı taşıdılar. Eylemciler, New York ve Chicago’daki Trump kulelerinin önünde de eylem yaptı.

Beyaz Saray’da protesto: Bu savaş halkın değil, egemen sınıfın savaşıdır

08.04.2017
ÖMÜR ŞAHİN KEYİF / WASHINGTON
ABD tarafından Suriye’ye yönelik hava saldırıları başkent Washington’da Beyaz Saray’ın önünde protesto edildi.

Washington’a ABD’nin 35 farklı şehrinden gelen savaş karşıtı aktivistler Trump yönetimini eleştirdi. Suriye’ye yönelik askeri saldırıların bölgede bir çözüm yaratmayacağının altını çizen aktivistler, “Suriye’den elini çek!” pankartı taşıdılar.

Iranlı Simin Royasian, 50 yıldır ABD’de yaşıyor. “Kadınlar İçin Barış ve İran İçin Adalet” grupları adına eyleme destek veriyor. Royasian eylemlere yönelik BirGün’e yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Bizler Ortadoğu’nun anneleriyiz. ABD ellerini Ortadoğu’dan çeksin, kendi ülkesindeki çocukları beslesin. ABD medyası savaşa tam destek veriyor. Oysa eğer Suriye hükümeti kimyasal silah kullanmış olsa bile buna karşılık savaş olamaz. İzlenecek yasal yollar var. ABD kendi buyruğuna girmeyen her ülkeye müdahale etmeye çalışıyor.”

22 yaşındaki Tıp öğrencisi Moe Abdulhak’ın ailesi de Suriyeli. “Savaş bir soykırımdır” diyen Abdulhak, ne olursa olsun Suriye’ye ABD hükümetinin müdahalesinin daha çok savaş ve kan getireceğine ve çözüm olmayacağına inanıyor. “Suriye halkının ne istediğini anlamak lazım” diyor ve ekliyor: “Türkiye’nin tavrı Suriye’ye çok zarar veriyor.

64 yaşındaki bilgisayar programcısı William Waugh ise eylemlere katılan bir Amerikalı. Eylemlere katılmaya devam edeceğini ifade eden Waugh, yaşananlara dair şunları söyledi: “ABD’nin Suriye’ye savaşı bir savunma değil, saldırı. Bu ABD dışında yaşayanların siyasi kaderlerini belirleme hakkına müdahale. Bu saldırı daha çok insana zarar ve acı verecek. Bu savaş, bizim, ABD halkının değil, ABD’nin yüzde birini oluşturan sınıfın savaşı. Ve aslında kendilerinin çıkarına da hizmet etmiyor çünkü torunları küresel ısınma nedeniyle ölecek. Bunun adı emperyalizmdir. Yasa dışıdır. ABD anayasasına aykırıdır.”

Beyaz Saray önünde yapılan konuşmalarda “Irak’ta olduğu gibi hayali kitle imha silahları gerekçe gösterilerek yeni bir saldırı dalgası başlatılmak isteniyor. Tam bu noktada, her ABD vatandaşı, Beyaz Saray’ın, Pentagon’un, CIA’in, yeni bir askeri saldırganlığa gerekçe üretmek için yalan söylediğini düşünmesi gerekiyor” denildi.

​Eylemciler, New York ve Chicago’daki Trump kulelerinin önünde de eylem yaptı.

Kaynak: Birgün

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org