Savaş tezkeresi Meclis’ten geçti

Hükümete sınır ötesi harekat ve sınır dışına asker gönderme yetkisi veren Irak-Suriye tezkeresi AKP, CHP ve MHP’nin ‘evet’ oyları ile kabul edildi. HDP ‘hayır’ oyu kullandı

4 Eylül 2015
Hükümete sınır ötesi harekat ve sınır dışına asker gönderme yetkisi veren Irak-Suriye tezkeresi AKP, CHP ve MHP’nin ‘evet’ oyları ile kabul edildi. HDP ‘hayır’ oyu kullandı

TBMM Genel Kurulu’nda dün (3 Eylül) yapılan olağanüstü toplantı ile hükümete verilen sınır ötesi harekat ve sınır dışına asker gönderme yetkisini bir yıl süreyle uzatan tezkere kabul edildi. Hükümete yetki veren Irak-Suriye tezkeresi AKP, CHP ve MHP’nin ‘evet’ oyları ile kabul edildi. HDP ise ‘hayır’ oyu kullandı. Seçim hükümetinde yer alan HDP’li Bakanlar Müslüm Doğan ve Ali Haydar Konca da tezkereye red oyu verdi.

Tezkerenin gerekçesinde şöyle denildi:

Irak’ın kuzey bölgesinde silahlı PKK terör unsurları varlığını sürdürmektedir. Suriye ve Irak’ta diğer terör unsurlarının sayısı ve ortaya koydukları tehditte de önemli artış gözlenmektedir. Nitekim, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararlarıyla Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını teyit etmiş, bu ülkelerdeki terör faaliyetlerini kınamış, DEAŞ ve benzeri terör örgütlerinin faaliyetlerine karşı Birleşmiş Milletler üyesi tüm ülkelere 1373 (2001) Sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kararı ve uluslararası hukuk çerçevesindeki sorumluluklarına uygun şekilde gerekli tedbirleri alma çağrısında bulunmuştur. Komşumuz Irak’ın toprak bütünlüğünün, milli birliğinin ve istikrarının korunmasına büyük önem atfeden Türkiye, terör gruplarının Irak’taki mevcudiyetine ve bunun doğurduğu tehditlere karşı askeri, siyasi ve diplomatik tedbir ve girişimlerini artırarak sürdürmek durumundadır.

CHP bu defa ‘evet’ dedi

Geçen yıl yapılan oylamada hayır oyu veren CHP’nin bu defa ‘evet’ oyu vermesiyle ilgili olarak BBC Türkçe’ye konuşan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, bir yıl önceki tezkere metninde doğrudan Suriye’deki Şam merkezi yönetimini hedef aldığını söyledi. O dönemde Türkiye’nin komşusu olan ülkelerin içişlerine müdahaleyi doğru bulmadıkları için ‘hayır’ dediklerini ifade eden Altay, yeni tezkerenin ise böyle olmadığını savundu. Altay, “Şu an Türkiye, PKK ve IŞİD terör örgütlerinin ciddi saldırısıyla karşı karşıya. Bu iki terör örgütü de Irak ve Suriye merkezli. Bu bakımdan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin elini zorlaştıracak bir hamle içinde olmamız düşünülemez” dedi.

http://sendika1.org/2015/09/savas-tezkeresi-meclisten-gecti/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org