Putin: Türkiye Suriye’ye girerse bizi karşısında bulur!

Putin, “Türkiye’nin DAIŞ ile nasıl bir ilişkisi var bilmiyorum, ama açık söylüyorum; eğer Türkiye, Suriye topraklarına girerse sadece Suriye ve Kürtleri değil bizi de karşısında bulur” dedi.

Türk devleti MGK toplantısında Suriye ve Rojava’ya grime senaryolarını karara bağlarken, Erdoğan’ın çıkışlarına Rusya’dan çok sert yanıt geldi.

29 Haziran 2015 Pazartesi 22:17
Rusya Devlet başkanı Putin, “Türkiye Suriye’ye girerse karşısında bizi bulur” dedi.

DAIŞ çetelerine vurulan darbeleri ve Girê Spî’nin özgürleştirilmesini hazmedemeyen Türk devleti ve Erdoğan AKP’si, Rojava sınırında tansiyonu yükselten planlarını MGK’ya taşıdı. Öncesinde Kobani sınırına tankların yığıldığı 4 saatlik toplantıda sadece Rojava ve PYD’nin hedef alındığı açıklamaların yer alması dikkat çekti.

Türk medyasının da gün boyu “tatbikat” haberleri ve “Mehmetçik” manşetleriyle AKP devletinin Kürt düşmanı siyasetine zemin hazırlama telaşına girdiği dönemde Türkiye’ye en sert uyarı Rusya’dan geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Rossiya 1 Televizyonu’nda katıldığı programda Türkiye’nin Suriye’ye girme hazırlıklarına ilişkin çok kritik açıklamalar yaptı.

“DAIŞ denilen insanlık düşmanları 2,5 yıl boyunca Türkiye’ye komşuluk yaptı” diyen Putin; çetelerin Türkiye’nin yanı başında insanları kestiğini, diri diri ateşe verdiğini hatırlatarak “ve Türkiye bundan hiç rahatsızlık duymadı, ama Kürt güçleri o merkezleri DAIŞ canilerinin elinden kurtarınca Türkiye bundan büyük rahatsızlık duyuyor, ilginç!” diyerek bunun anlaşılır olmadığını söyledi.

Putin konuşmasında, Türkiye’nin asıl hedefinin Kürt kantonlarının birleşmesini engellemek olduğuna dikkat çekerek “çok net söylüyorum Suriye topraklarına girebilirler, ama çıkamazlar” dedi.

Türkiye’nin boyundan büyük işlere kalkıştığını da ifade eden Putin, “Türkiye’nin DAIŞ ile nasıl bir ilişkisi var bilmiyorum, ama açık söylüyorum; eğer Türkiye, Suriye topraklarına girerse sadece Suriye ve Kürtleri değil bizi de karşısında bulur” dedi.

http://www.diyarbakirhaber.gen.tr/dunya/putin-turkiye-uriye-ye-girer-e-bizi-kar-i-inda-bulur-h8177.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org