Sektör daralırken Erdemir/OYAK karını yüzde 92 artırdı

2013 yılı net satış gelirlerinin 5,1 milyar dolara ulaştığı belirtilen açıklamada, net dönem kârının da önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 92 arttığı ve 484 milyon dolar olarak gerçekleştiği kaydedildi.

Çelik sektörü daralırken Erdemir, satışlarını artırdı

 

16 Şubat 2014

Erdemir, dünya çelik sektöründeki daralmaya rağmen geçen sene 2012’ye göre satışlarını yüzde 3 oranında artırarak 7,7 milyon ton ürün satışı yaptı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, Türkiye’nin son 10 yılda Çin ve Hindistan’ın ardından en yüksek üretim artışını sağlayan ülke olduğunu söyledi.

Toplam varlıkları bakımından Türkiye’nin en büyük sanayi şirketlerinden biri olan Erdemir Grubu, 2013 yılı konsolide finansal sonuçlarını açıkladı. Erdemir Grubu, dünya çelik sektöründeki daralmaya rağmen 2013 yılında bir önceki yıla göre satışlarını yüzde 3 artırarak 7,7 milyon ton ürün satışı yaptı. Erdemir, Dünya Çelik Birliği’nin (Worldsteel) 2012 yılı ham çelik üretim raporlarına göre, dünyanın en büyük 35, Avrupa Birliği ülkeleri arasında ise 4. büyük çelik üreticisi oldu.

Grup, 2013 net dönem kârını da önceki yıla göre yüzde 92 artırarak 484 milyon dolara çıkardı. 2013 yılı net satış gelirlerinin 5,1 milyar dolara ulaştığı belirtilen açıklamada, net dönem kârının da önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 92 arttığı ve 484 milyon dolar olarak gerçekleştiği kaydedildi. Açıklamada grubun faiz ve vergi öncesi kârının (FAVÖK) 987 milyon dolar ve FAVÖK marjının da yüzde 19,2 olarak gerçekleştiği, 2013 yılı net kâr marjının ise bir önceki yıla göre yaklaşık 5 puan yükselişle yüzde 9,4 olduğu vurgulandı. Erdemir Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, önümüzdeki dönemde daha fazla ihracat hedeflediklerini söyledi. Pandır, son 10 yılda Çin ve Hindistan’ın ardından en yüksek üretim artışını elde eden ülke olan Türkiye’nin, 2013 yılı sonu itibarıyla dünyada çelik üreten 65 ülke arasında 8’inci, Avrupa’daki çelik üreticileri arasında ise Almanya’dan sonra 2’nci sırada yer aldığına işaret etti. Erdemir Grubu olarak Türkiye’nin en büyük çelik üreticisi olduklarını vurgulayan Pandır, “Önümüzdeki dönemde lojistik avantajımızı katma değerli ürünler üreterek ve müşterilerimizin geliştirdiği teknolojileri takip edip, ona uygun teknolojiler geliştirerek daha da katma değerli hale getirmeyi hedefliyoruz.” dedi. Ali Pandır, Erdemir Grubu’nun Ereğli ve İskenderun’daki üretim tesislerinin yıllık 11,25 milyon ton ham çelik ve 11,1 milyon ton nihai mamul üretim kapasitesiyle çalıştığını söyledi. Pandır, Türkiye’nin en çok istihdam oluşturan özel sektör kuruluşlarından biri olan Erdemir’in 13 bine yaklaşan çalışanıyla sadece demir-çelik sektörünün değil, Türk sanayiinin öncü kuruluşlarından biri olmayı sürdüreceğini ifade etti.

Dünyada çelik ürünlerinin kullanım alanının her geçen gün yaygınlaştığına dikkat çeken Pandır, “Boru profil sektöründen ağır sanayiye, otomotivden beyaz eşyaya, ısı sanayiinden makine imalatına kadar hayatın her alanında sanayimizin gelişimine öncülük ediyor.” diye konuştu.

Kaynak: zaman.com.tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org