Sikorsky ile 3,5 milyar dolarlık anlaşma: 10 yıl boyunca 109 ‘yerli’ helikopter üretilecek

Proje kapsamında, TUSAŞ ana yükleniciliğinde, Sikorsky, ASELSAN, TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI), Alp Havacılık alt yükleniciliğinde, 109 adet helikopter üretilecek ve Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü’ne teslim edilecek.

07/06/2016 13:20
Savunma Sanayi Müsteşarlığı, 3,5 milyar dolarlık Genel Maksat Helikopteri Projesi için üretim yapacak yüklenici firmalardan birinin Sikorsky olacağını açıkladı.

Reuters’in aktardığı açıklamaya göre, müsteşarlık ile ana yüklenici Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ), ana alt yüklenici Sikorsky ve diğer yerli alt yüklenici firmalar arasında, ABD ihracat lisanslarının ardından sözleşme imzalanmasıyla proje yürürlüğe girdi.

Proje kapsamında, TUSAŞ ana yükleniciliğinde, Sikorsky, ASELSAN, TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI), Alp Havacılık alt yükleniciliğinde, 109 adet helikopter 10 yıl boyunca Türkiye’de lisans altında üretilecek ve altı farklı ‘kullanıcıya’ teslim edilecek. Bu kullanıcılar Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü.

Sikorsky, Aselsan ile birlikte helikopter kokpiti geliştirilmesi konusunda destek verecek.

Savunma ve havacılık sanayi, sözleşme bedeli yaklaşık 3,55 milyar dolar olan projenin, ülkenin ‘helikopter ihtiyacı’nın karşılanmasını hedefliyor.

http://www.diken.com.tr/sikorsky-ile-35-milyar-dolarlik-anlasma-10-yil-boyunca-109-yerli-helikopter-uretilecek/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org