Silah sanayiinde 2023 hedefi: “İhracatımızı 1 buçuk milyar dolardan 25 milyar dolara çıkarmak”

Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demi: “İhracatımızı 1 buçuk milyar dolardan 25 milyar dolara çıkarmayı, dünyadaki ilk 100 önemli firma arasına en az beş Türk firmasını sokmayı ve bu alanda da en az üç tane dünya markası oluşturmayı hedefliyoruz”

Savunmanın ihracat hedefi 25 milyar dolar

Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye’nin savunma sanayii ihracatı hedefinin 25 milyar dolar olduğunu söyledi. Ekonominin lokomotifi olmak için çalıştıklarını vurgulayan Demir, sadece 2013 yılındaki projelerin rakamsal hacminin 350 milyon TL olduğunu kaydetti.

Yeni Şafak | Şuayip Alabay | 29 Kasım 2014, 23:15
Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, CNR Expo Center’da devam eden 15’inci MÜSİAD Uluslararası Fuarı’nda “Türkiye Savunma Sanayiinin 2023 Konumlandırması” başlıklı oturumda konuştu. Demir, 2023 yılı için Türkiye’nin savunma sektöründe çok iddialı hedefleri bulunduğunu belirterek, “İhracatımızı 1 buçuk milyar dolardan 25 milyar dolara çıkarmayı, dünyadaki ilk 100 önemli firma arasına en az beş Türk firmasını sokmayı ve bu alanda da en az üç tane dünya markası oluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

YERLİ ÜRETİM KÜRESEL PAZARA
“Bu hedefler büyük görünüyor olabilir” diyen Demir, “Evet, çok çalışmamız gerekiyor ama savunma sektöründe ürünlerin fiyatlandırması oldukça yüksek. Ürünün beğenilmesi, satışlarda dolayısıyla rakamsal hacimde çok ciddi bir zincirleme etkisi oluşturur” değerlendirmesini yaptı. Demir, yerli ürünlerin uluslararası pazarda ilgi görmesi açısından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin önemli bir referans kaynağı olduğunu söyledi.

SAVUNMA SANAYİİ LOKOMOTİF SEKTÖR
Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında savunma sanayii uygulamalarının lokomotif rol oynadığını dile getiren İsmail Demir, bu konuda Savunma Sanayii Müsteşarlığı olarak makinist konumunda olduklarını söyledi. Bu nedenle bu gelişmeyi tetikleyecek sektörel kümelenmeyi hedeflediklerini belirten İsmail Demir, Ankara’nın Kazan ilçesinde Ankara Havacılık ve Uzay İhtisas Organize Sanayi Bölgesi oluşturmaya çalıştıklarını ve bu projede de son aşamalara geldiklerini duyurdu.

STRATEJİK PROJELER YÜRÜTTÜK
Demir, 25 ila 27 milyar dolara ulaşan projeler yürüttüklerini, sadece 2013 yılındaki projelerin rakamsal hacminin 350 milyon TL olduğunu söyledi. Demir, hali hazırda yaklaşık 350 projenin yürütüldüğünü, 60 adet Ar-Ge projesinin devam ettiğini sözlerine ekledi.

SAMEKS’in kasım verileri umut verici

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, Satınalma Müdürleri Endeksi (SAMEKS) kasım ayında 2,39 puan azalarak 52,92 değerine düşse de endeksin 9 aydır 50 baz puanın üzerinde seyretmesinin ekonomik canlılığa işaret ettiğini söyledi. Nail Olpak, sonuçları 15. MÜSİAD Fuarı’nda açıkladı. Sanayi ve hizmet sektörlerini içeren SAMEKS bileşik endeksine ilişkin Olpak, aşağı yönlü bir hareket görülse de endeksin 50 baz puanın üzerinde olmasının pozitif bir değerlendirmeyi gösterdiğini kaydetti.

http://www.yenisafak.com.tr/ekonomi/savunmanin-ihracat-hedefi-25-milyar-dolar-2031945

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org