Stern: Rheinmetall ile Türkiye 2015’te 7 milyar Euro’luk 1000 adet Leopard tankı üretimine karar verdi

Dergi, Erdoğan ile akşam yemeği yenilen görüşmenin ardından Aralık 2015’te ikinci bir görüşme yapıldığını ve 7 milyar Euro değerinde bin tankın üretilmesine karar verildiğine dikkat çekti.

Erdoğan, Rheinmetall’i sarayında ağırlamış!

Merkel yönetiminin açıkladığı yaptırımlara rağmen, Alman silah firması Rheinmetall, Türkiye’de 7 milyar Euro değerinde panzer üretmekte kararlı. Erdoğan’ın Kasım 2015’te Rheinmetall’in menejerlerini bu iş için sarayına davet ettiği ortaya çıktı.

ANF BERLİN Cuma, 4 Ağu 2017
Şimdiye kadar Almanya’nın önde gelen savunma firması Rheinmetall ile Türkiye’nin Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) arasında cephane üretimi ve modernizasyonuyla ilgili bir birçok anlaşma imzalandı. Projede ait Leopard tanklarının modernizasyonu ile Türk savaş uçaklarının cephanesinin Türkiye’de üretilmesi gibi konular öne çıkıyordu.

Merkel’in başbakanlığındaki hükümetin Ankara ile silah projelerini durdurması ve Erdoğan iktidarına yönelik açıklanan yaptırımlara rağmen Alman silah devi Rheinmetall’in Türkiye’deki işlerinin tıkır tıkır işlemeye devam edeceği ortaya çıktı.

RHEİNMETALL’İN KİRLİ SİLAH PAZARLIĞI

Almanya’nın önde gelen haber dergilerinden Stern yeni sayısında Rheinmetall’in Ankara ile yaşanabilecek kriz ve gerginlerden etkilenmemesi için bir planı yıllar önce devreye soktuğunu yazdı. Rheinmetall şefi Armin Papperger kurnazlık yapıp Türk ordusuna verilecek tankları daha 2015’de Türkiye’de üretmeye karar verdiğini ve bunun için Erdoğan’ın sarayına çıktığı belirtiliyor.

Stern dergisi, Erdoğan’ın İstanbul’daki Yıldız sarayında Rheinmetall şirketinin menajerlerini ağırlarken çekilen fotoğrafları da ilk kez yayınladı. Dergi, Erdoğan ile akşam yemeği yenilen görüşmenin ardından Aralık 2015’te ikinci bir görüşme yapıldığını ve 7 milyar Euro değerinde bin tankın üretilmesine karar verildiğine dikkat çekti.

Geçtiğimiz günlerde Die Welt gazetesi de Rheinmetall’in bu tankların üretimine Berlin’in yeşil ışık yakmasına rağmen şirketin Türkiye’den gerekli izinleri hala alamadığını yazmıştı. Zaten Alman silah devi Rheinmetall’in Berlin hükümetinin onayı olmadan Ankara’nın NATO üyeliğinden dolayı Türkiye’de iş yapması mümkün.

RHEİNMETALL’İN ŞEFİ SIKÇA GABRİEL’LE GÖRÜŞÜYOR!

Türkiye’nin Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM)’nin Alman firması ile yürüttüğü projelerinin amacı Türk ordusunun dışa bağlı olmadan kendi cephanesini ürütebilmesini sağlamak. Rheinmetall’in şefi Armin Papperger daha önce kısa süreli politik tartışmalara girmeden uzun süreli planlar yaptıklarını söylemişti.

Stern dergisi ayrıca Papperger’in düzenli şekilde Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile görüştüğünü yazdı. Merkel hükümetinin AKP iktidarına karşı geçtiğimiz Temmuz ayında uygulayacağını açıkladığı yaptırımlara rağmen kabineden hiç bir bakanın Rheinmetall’in Türkiye’de panzer üretme planına karşı çıkmadığı belirtiliyor.

2013 yılına kadar yüzlerce Lepord tankı Türkiye’ye satan Rheinmetall’in Türkiye’deki yatırımları ise dikkat çekiyor. Son olarak Almanya’dan Rheinmetall ve Türk-Katar ortak firması BMC ve Malezya’dan Holding Etika’nın ortakları olduğu RBBS Türk ordusu için “Altay” isminde tank üretimine aday olmuştu. Rheinmetall’in bu ortaklıkta yüzde 40 hissesi bulunuyor.

SİEMENS DE ERDOĞAN’AN DEV BİR İHALE KAPTI

Bu arada dün de Türkiye’nin ilk “Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları” ihalesini Almanya’nın önde gelen şirketlerinden Siemens kazanmıştı. Siemens Türkerler-Kalyon ile 1 milyar doların üzerinde rüzgar tesisi yatırımı yapacak.

İhalede yarışan firma sayısı 8’den 2’ye inmiş, Çinli Mingyang ile Alman Siemens konsorsiyumları karşı karşıya kalmıştı. Alman şirketlerin Türkiye’ye yatırım yapmayı sürdürmesinden duyulan memnuniyeti dile getiren Türk Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın “Kurumlar, kişiler bugün gelir; yarın geçer. Devletler ve ilişkiler uzun solukludur” sözleri de dikkat çekmişti.

Kaynak: ANF

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org