Sujriye: Türkiye Afrin’de uluslararası yasalara uymuyor, “savaş suçu” işliyor, derhal çekilsin!

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri ve Güvenlik Konseyi Başkanı’na iki mektup gönderdi. Mektupta ”Türkiye ordusu, bölgede soykırım ve katliamlarına ilaveten vatandaşların evlerini yağmalayıp bir kısmını havaya uçuruyor.” ‘Çok sayıda vatandaşın da esir alındığını, gözaltı merkezlerine konulduğu’ ileri sürüldü.

Suriye Dışişleri’nden Türkiye’ye ‘savaş suçu’ ithamı

19.03.2018
Suriye Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri ve Güvenlik Konseyi Başkanı’na iki mektup göndererek Türkiye’nin Afrin’deki operasyonlarını ‘savaş suçu’ diye itham etti. Suriye hükümetinin, Türkiye güçlerinin topraklarını işgal etmesini kesin dille kınadığını ve derhal çekilmesini talep ettiğini belirtti.

Suriye resmi haber ajansı SANA, Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı’nın BM Genel Sekreteri ve BM Güvenlik Konseyi (BMGK) Başkanı’na iki mektup gönderdiğini duyurdu.

Habere göre Suriye Dışişleri, mektubunda, ‘Türkiye güçlerinin Afrin kentini işgal etmelerinin BM tüzüğü ve uluslararası yasalarla tamamen çeliştiğini’ belirtti, ‘işgalci Türkiye güçlerinin Suriye topraklarından derhal çekilmelerini’ talep etti.

‘ÖLENLER, YARALANANLAR, EVSİZ KALIP KAÇANLAR’

Mektupta ”Türkiye güçleri ve onlara tabi teröristlerin 2 ay boyunca Afrin bölgesine çeşitli türde saldırılarının ardından, Türkiye rejimi başkanı, 18 Mart tarihinde Afrin kentini kontrollerine aldıklarını ilan etti” denildi.

Bunun BM ve BMGK arşivinde resmi belge niteliği taşıdığı, Şam’ın bu belgeyi kullanma hakkını saklı tuttuğu belirtilen mektupta ”Türkiye güçleri ve onlara bağlı teröristlerin Afrin bölgesine iki aydır süren bombardımanları insani felakete yol açtı. Yüzlerce masum sivil vatandaşın öldüğü ve yaralandığı bu saldırılar sonucunda binlerce kişi evsiz barksız kaldı ve tehcir edildi” ifadelerine yer verildi.

”Türkiye ordusu, bölgede soykırım ve katliamlarına ilaveten vatandaşların evlerini yağmalayıp bir kısmını havaya uçuruyor” iddiasında bulunan mektupta, ‘çok sayıda vatandaşın da esir alındığını, gözaltı merkezlerine konulduğu’ ileri sürüldü.

‘KELİMENİN TAM MANASIYLA SAVAŞ SUÇU’

”Uluslararası insan haklarına aykırı bu davranışlar kelimenin tam anlamıyla savaş suçu sayılmaktadır” suçlamasında bulunan mektupta, BMGK’nin Suriye ile ilgili tüm kararlarının Suriye’nin egemenliğinin yanısıra halkının ve toprak bütünlüğünün korunması gereğini vurguladığı hatırlatıldı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, ‘Erdoğan rejiminin komşuluk ilişkileri, insan hakları ve uluslararası kararları umursamayıp ihlal ettiğini, Halep, Haseke ve Rakka kırsallarında Suriye’nin topraklarını işgal etmeye çalıştığını’ öne sürdü.

‘ABD’DEN BİR FARKI YOK’

‘Bu politikalar ile ABD’nin ve liderdiğindeki uluslararası koalisyon güçlerinin saldırıları arasında bir fark görmenin mümkün olmadığını’ dile getiren Suriye Dışişleri, Şam’ın ‘Türkiye güçlerinin topraklarını işgal etmesini kesin bir dille kınadığını, Türkiye güçlerinin işgal ettiği Suriye topraklarından derhal çekilmesini talep ettiğini’ belirtti.

‘RADİKAL TERÖRİSTLERE DOĞRUDAN DESTEK’

BM ve BMGK’den bu konuda üstüne düşen görev ve sorumluluğu tarafsız, dürüst ve etkin şekilde üstlenmesini talep eden Suriye Dışişleri ”Türkiye’nin bu düşmancı tutum ve politikaları, bölgenin ve halkının güvenliğini tehdit ettiği gibi hem krizin süresini uzatıyor hem de radikal teröristlere doğrudan destek niteliği taşıyor” iddiasında bulundu.

Kaynak: Sputnik

**

ABD: Afrin’den gelen yağma haberleri kaygılandırıyor, insani yardım kuruluşlarının girişine izin verilmeli


19.03.2018
ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yazılı açıklamasında ”Afrin’den gelen yağma haberleri konusunda da kaygı duyuyoruz. Türk yetkililere, Afrin’deki duruma ilişkin kaygılarımızı defalarca ilettik” denildi. İnsani yardım kuruluşlarının Afrin’e girişlerinin sağlanması çağrısı yapıldı.

Uluslararası Kızılhaç Başkanı: Türk Kızılayı’nın Afrin’deki Kürtler nezdindeki güvenilirliği sıfıra yakın

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Heather Nauert imzasıyla resmi Twitter hesabından bir açıklama yayımladı. Türkiye’nin Suriye’nin Afrin bölgesine yönelik Zeytin Dalı Harekatı’yla ilgili açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

‘NÜFUSUNUN ÇOĞU KÜRT OLAN KENT SALDIRI TEHDİDİ NEDENİYLE BOŞALTILDI’

”ABD, son 48 saatte Afrin’den gelen haberlerden dolayı derin kaygı duyuyor. Nüfusunun çoğunluğu Kürtlerden oluşan kentin Türk ordusu ve Türk ordusu destekli güçlerin saldırı tehdidi nedeniyle boşaltıldığı anlaşılıyor. Bu durum bölgedeki insani krize ilişkin kaygılara bir yenisini daha ekliyor.”

”Birleşmiş Milletler (BM) de Afrin ve civarında yüzbinlerce kişinin yer değiştirmek zorunda kaldığını ve bu kişilerin şu an acilen temel ihtiyaçlar ve korunma noktasında yardıma muhtaç olduklarını bildiriyor.”

”Ayrıca Afrin’den gelen yağma haberleri konusunda da kaygı duyuyoruz. Türk yetkililere, Afrin’deki duruma ilişkin kaygılarımızı defalarca ilettik.”

‘AFRİN HALKI EN KISA SÜREDE GÜVENLİ ŞEKİLDE GERİ DÖNEBİLMELİ’

”ABD, Suriye’nin kuzeybatısında operasyonlar yürüten, aralarında Türkiye, Rusya ve Suriye rejiminin bulunduğu taraflara, uluslararası yardım kuruluşlarına bölgeye erişim hakkı sağlamaları konusunda çağrıda bulunuyor. Ayrıca yine taraflara, acilen, şiddet olayları nedeniyle evlerini terk etmiş kişilere, insani yardımların ulaştırılmasını temin etmeleri ve mümkün olan en kısa sürede, Afrin kentindeki insanların gönüllü ve güvenli biçimde evlerine dönebilmelerini koordine etmeleri çağrısı yapıyoruz. ABD, BM Güvenlik Konseyi’nin 2401 sayılı ve Suriye’nin tamamında acilen, en az 30 gün süreyle ateşkes öngören kararına bağlılığını sürdürmektedir.”

‘MÜTTEFİK TÜRKİYE’NİN MEŞRU SAVUNMA HAKKINA BAĞLIYIZ’

”ABD, Afrin’in bulunduğu Suriye’nin kuzeybatısındaki bölgede herhangi bir faaliyette değil. NATO müttefikimiz Türkiye’ye ve meşru savunma hakkına bağlılık konusundaki kararlılığımız sürüyor. Ayrıca IŞİD’i yok etmeye yönelik kampanyamız ve Demokratik Suriye Güçleri’yle (DSG) olan ortaklığımız konusunda da kararlılığımız devam ediyor. Aralarında Afrin’in de olduğu Suriye’nin batısındaki çatışmalar IŞİD’e karşı kampanyaya olan dikkati dağıtmış ve örgüte bazı bölgelerde yeniden yapılanmaya başlama şansı vermiştir. Bu artmakta olan derin bir endişedir. Suriye’deki tüm tarafları IŞİD’den gelen ciddi tehdide odaklanmaya davet ediyoruz.”

Kaynak: Sputnik

**

BM: Afrin’den Göçenlerin Büyük Bölümü Tel Rıfat’ta – Bianet

**

Guardian: Suriye’nin yeni sürgünleri, Afrin’i terk eden Kürtler – Bianet

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org