Af Örgütü: Türk sınır muhafızları Suriyeli sığınmacıları vuruyor

Uluslararası Af Örgütü’nden Andrew Gardner, “Suriyeli doktorlardan aldığımız bilgilere göre her gün iki ya da üç kişi sınırı kuraldışı olarak geçmeye çalışırken vuruluyor” dedi.

08.03.2016
Uluslararası insan hakları kuruluşu Uluslararası Af Örgütü’nden (Amnesty International) Andrew Gardner, Türk muhafızların sınıra gelen Suriyeli sığınmacılara ‘rutin bir biçimde’ ateş ettiğini söyledi.

Russia Today’e (RT) konuşan Gardner, “Türkiye sınırındaki olaylarla ilgili çok sayıda rapor aldık. Bu olaylarla ilgili bilgileri 2014’ten beri topluyoruz. Zira o yıl sınırı kuraldışı geçmeye çalışırken vurulan insanlarla ilgili bir dizi rapor var” dedi.

‘HER GÜN İKİ YA DA ÜÇ KİŞİ VURULUYOR’

Suriye’deki durumun, sınırı geçmeye çalışırken Türk sınır muhafızları tarafından vurulan sığınmacıların sayısının artmasına neden olduğunu belirten Gardner, “Suriyeli doktorlardan aldığımız bilgilere göre her gün iki ya da üç kişi sınırı kuraldışı olarak geçmeye çalışırken vuruluyor” dedi.

‘TÜRK YETKİLİLER, BU KİŞİLERİN KİM OLDUĞUNU BİLMEDİKLERİNİ SÖYLÜYOR’

Bu nedenle sığınmacıların sınırı hava kararınca geçmek zorunda bırakıldığını anlatan Gardner’a göre, Türk sınır muhafızları sığınmacılara ‘güvenlik önlemleri’ kapsamında ateş açtıklarını söylüyor. Nitekim Gardner, “Türk yetkililer bize bu insanların kim olduğunu bilmediklerini, onların silahlı grupların üyeleri ya da kaçakçı olabileceklerini söyledi” dedi.

‘SINIRA YASAL GEÇİŞ NOKTALARI KURULABİLİR’

Diğer taraftan Gardner, bu sorunun nasıl çözülebileceği sorulduğunda da, Türkiye sınırında sığınmacılar için yasal geçiş noktaları kurulabileceğini ve bu kişilerin sorumluluğunun tek başına Ankara’ya verilmemesi gerektiğini söyledi.

http://tr.sputniknews.com/turkiye/20160308/1021350564/af-orgutu-turk-sinir-muhafiz-suriyeli-siginmaci.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org