‘Süreç’ buzdolabında, korucular sahada: 5 bin kadro tahsis edildi, 10 bini de yolda

Çözüm sürecinde kaldırılması gündeme gelen geçici köy koruculuğu sistemini güçlendirecek bir karara imza atan İçişleri Bakanlığı, 22 il için toplam 5 bin geçici köy korucusu tahsis etti.

01/12/2015 15:07
Çözüm sürecinde kaldırılması gündeme gelen geçici köy koruculuğu sistemini güçlendirecek bir karara imza atan İçişleri Bakanlığı, 22 il için toplam 5 bin geçici köy korucusu tahsis etti.

Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen, 10 bin korucu daha alınması için görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

İlk etapta 5 bin, daha sonra 10 bin

Konuya ilişkin Cihan’ın sorularını yanıtlayan Sözen, şunları söyledi: “HDP bölgede korucularımız üzerinden propaganda yaparak devlet sizleri kullandı ve sizleri ortada bırakacak şeklinde asılsız söylemlerde bulunmuştur. Başbakanımızın himayesinde İçişleri Bakanlığımız 5 bin korucu alımı yaparak koruculuk kaldırılacak şeklinde propaganda yapan bütün kesimlerin hevesini kursağında bırakmıştır. Başbakanımız ve İçişleri Bakanımız ilk etapta 5 bin daha sonra 10 bin korucu alımı yapılacağını dile getirmişlerdir. Bu kapsamda geçen hafta İçişleri Bakanlığı tarafından toplam 5 bin kadro tahsis edildi.”

Koruculuk sistemi güçlenerek devam edecek

Daha önce yapılan görüşmelerde emekli olan korucuların yerine en az 15 bin korucu alınmasını talep ettiklerini hatırlatan Sözen, “Terör örgütü mensupları, eli silahlı eşkıyalar olduğu müddetçe koruculuk sistemi güçlenerek devam edecektir. Bu gerçekleri görerek camiamıza destek veren Başta Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Genelkurmay Başkanımız ve İçişleri Bakanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Önümüzdeki zaman diliminde alınan bu 5 bin korucu dışında 10 bin yeni korucunun alınması en büyük beklentimizdir” diye konuştu.

Başbakanımıza güvenimiz sonsuz

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun korucuların özlük haklarında iyileştirme yapılacağını hükümet programında dile getirdiğini belirten Sözen, “Bu kapsamda başta maaşlarımızın artırılması ve silah harç parasından muaf tutulmamız gibi bizim için son derece önemli hakların çıkacağını beklemekteyiz. Bu konuda Başbakanımıza olan güvenimiz sonsuzdur” ifadesini kullandı.

Bakanlık tarafından geçen hafta tahsis edilen 5 bin geçici köy korucusunun illere göre dağılımı şöyle: “Adıyaman 200, Ağrı 400, Ardahan 50, Batman 350, Bingöl 400, Bitlis 400, Diyarbakır 400, Elazığ 50, Gaziantep 100, Hakkâri 225, Iğdır 200, K.maraş 100, Kars 200, Kilis 50, Malatya 100, Mardin 400, Muş 400, Siirt 250, Şanlıurfa 200, Şırnak 225, Tunceli 150, Van 150.”

http://www.diken.com.tr/bakanlik-22-il-icin-5-bin-korucu-tahsis-etti-10-bin-yeni-kadro-daha-yolda/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org