Suriye’de sayıları artan asker kaçakları için sıkı denetim

Zorunlu askerliğin olduğu, askerlik çağına gelen her erkeğin 18 ile 20 ay arası hizmet verdiği Suriye’de, 2012 yılında ayaklanmaların başlamasıyla, o dönemde askere alınanların dönem sonunda serbest bırakılmadığı, sayıları artan asker kaçaklarının orduyu küçülttüğü ifade ediliyor.

Esad, 35 Yaş Altı Erkekleri Ordu İçin Toplatıyor

23 Ekim 2014 Perşembe 10:09
Ülkede çeşitli kontrol noktaları belirleyen görevliler, 1980 ile 1990 yılları arasında doğan Suriyeli erkekleri belirleyerek gözaltına alıp orduya gönderiyor.

Times gazetesinde yer alan bir habere göre Esad, 35 yaş altı erkekleri orduda boşalan pozisyonlara yerleştirmek üzere topluyor. Buna göre, rejimin orduyu güçlendirme kampanyası çerçevesinde, asker kaçakları ve 35 yaş altı erkekler orduya yerleştirilmek üzere toplatılılıyor.

BİN 500 KİŞİ TUTUKLANARAK ORDUYA GÖNDERİLDİ

Askerden kaçan binlerce kişinin rejim güçleri tarafından tutuklandığını yazan gazete, kontrol noktalarındaki görevlilerin ise 1980 ile 1990 yılları arasında doğan Suriyeli erkekleri belirleyerek, orduya teslim ettiğini belirtti. Yalnızca pazartesi günü Şam ve Hama’da yapılan operasyonlarda 1,500 kişinin tutuklanarak orduya gönderildiği öne sürüldü.

KOBANİ’YE BİR DESTEK DE ESAD’DAN

Kısa süre önce Şam’dan kaçan Ebu Kefah adlı bir kişi, Times gazetesine konuştu ve “Askerlikten kaçanlara yapılan baskı yeni değil. Ama her geçen gün bu baskı daha da artıyor” dedi. Kefah, arkadaşlarının birbirlerine kontrol noktalarını haber verdiklerini ve o noktalardan uzak durduklarını söyledi.

Kefah sözlerine şöyle devam etti: “Artık öğrenci belgeleri her iki ayda bir yenilenmek zorunda. Ve öğrenciysen de, askerlik görevini altı aydan fazla erteleyemiyorsun. Eğer belgelerin varsa, genellikle Şam’daki kontrol noktalarından rahatlıkla geçiyorsun. Ama kırsal kesimde kontrol noktaları genellikle Şabiha milislerinin elinde ve onlar neredeyse herkesi tutukluyorlar. Belgen olması onlar için fark etmiyor.”

ÜLKEDE 18 AY ZORUNLULUK VAR

Gazete, Suriye Anayasası uyarınca ülkede askerliğin zorunlu olduğunu hatırlatıyor ve askerlik çağına gelen her erkeğin 18 ile 20 ay arası hizmet verdiğini belirtiyor. Ancak 2012 yılında ayaklanmaların başlamasıyla, o dönemde askere alınanların dönem sonunda serbest bırakılmadığını vurgulayan haberde, artan asker kaçaklarının orduyu küçülttüğü ifade ediliyor.
Ancak Lübnan’dan gelen Hizbullah’a bağlı Şii militanların Suriye ordusunu güçlendirdiği belirtiliyor.

IŞİD, ORDUNUN MORALİNİ BOZDU

Gazete, IŞİD’in geçen ağusto’ta Tabka barajını ele geçirmesinden ve oradaki yüzlerce Suriyeli askerin öldürülmesinden bu yana Suriye ordusunun moralinin düşük olduğunu kaydediyor. IŞİD, ele geçirdiği askerleri iç çamaşırlarına kadar soyarak birbirlerine bağlamış ve çölde yürüttükten sonra hepsini vurarak öldürmüştü.

Times’a bu olayı yorumlayan Şam’dan birisi ise “Tabka’dan sonra rejimin askerlerini her an yüzüstü bırakabileceği hissi oluştu” diyor

haberler.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org