Tarım fuarında silah standına izin verilmesi ve çocukların silahlı pozları tepkilere neden oldu

Organizasyona ev sahipliği yapan TÜYAP Bölge Müdürü Mehmet Velat Ekdirici, stant önünde ellerinde silahla poz veren çocuk görüntülerinin bazı basın yayın organlarında yer alması üzerine firmayı uyardıklarını söyledi.

Diyarbakır’daki tarım fuarında silah standı!

Çocukların stant önünde, ellerinde silahlarla verdikleri pozlar kentte tepkilere neden oldu
silah fuar

04 Nisan 2019 13:10
TÜYAP Diyarbakır Fuar Merkezi’nde 2 Nisan’da başlayan ve iki günde 45 bin kişinin ziyaret ettiği 10. Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda Trabzon Silah Sanayi A.Ş.’nin (TİSAŞ) stant açtı. Stantta silah tanıtımı yapılması tepkilere neden oldu.

Organizasyona ev sahipliği yapan TÜYAP Bölge Müdürü Mehmet Velat Ekdirici, stant önünde ellerinde silahla poz veren çocuk görüntülerinin bazı basın yayın organlarında yer alması üzerine firmayı uyardıklarını söyledi. Söz konusu silah firmasının başvurusunun TÜYAP Genel Merkezi tarafından değerlendirildiğini ve fuara katılımına izin verildiğini beliren Ekdirici, “Bölgenin hassasiyeti nedeniyle genel merkezimize durumu ileteceğiz. Bundan böyle Tarım ve Hayvancılık Fuarı’na silah firmalarını almayacağız. Oluşan görüntüden biz de rahatsız olduk. Firmayı uyardık” diye konuştu.

Firma yetkilileri, Ateşli Silahlar Kanunu’nun 6136’ncı maddesi gereğince 100 adetten fazla hayvanı bulunan yetiştiricilerin silah alma hakkına sahip olduğunu ve standı bu nedenle açtıklarını söylediler.

Fotoğraf Güneydoğu Ekspress’ten alınmıştır.

Diyarbakır’da yayımlanan Güneydoğu Ekspres Gazetesi’ne konuşan firmanın bireysel müşteri temsilcisi ise, Diyarbakır’a ilk defa geldiklerini, şirket olarak piyasaya sürdükleri yeni model tabancalara yoğun bir ilgi olduğunu belirtti.

Bu arada HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, 21 Şubat tarihinde Şanlıurfa’da yapılan Şanlıurfa Gıda ve Tarım Fuarı’nda silah üretimi yapan bir firma tarafından stant açılmasını Meclis’e taşımış, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemi ile soru önergesi vermişti.

Kaynak: T24

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org