“Toplumda silahlanma arttıkça insanlar da öldürülmeye devam edecektir”

ALANYA’DA bir muhtarın beylik tabancasını temizlediği sırada ateş alması sonucu eşini öldürmesiyle sonuçlanan olayı Kadın Haklarını Koruma Derneği Alanya Şube Başkanı Avukat Halime Şenli değerlendirdi.

Kadınlar ‘Silahlanmaya’ ve savaşa karşı

Yine bir kadın öldü. Olayın ardında onlarca soru işareti kaldı. Fail serbest bırakıldı. Serbestlik kararına Kadın Haklarını Koruma Derneği Alanya Şubesi’nden tepki geldi. Yapılan açıklamada “Toplumda silahlanma arttıkça insanlar da öldürülmeye devam edecektir” dendi

14 Haz 2021
ALANYA’DA bir muhtarın beylik tabancasını temizlediği sırada ateş alması sonucu eşini öldürmesiyle sonuçlanan olayı Kadın Haklarını Koruma Derneği Alanya Şube Başkanı Avukat Halime Şenli değerlendirdi. Bireysel silahlanmanın mağdurlarının yine kadınlar olduğuna dikkat çeken Başkan Şenli, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
“Yine bir kadın öldü! Yine en yakını eşi tarafından silahla vuruldu. İddialara göre yanlışlıkla vuruldu. Her açıdan tereddütle yaklaştığımız bu olayda sorgulanması gereken çok şey var.
• Neden bir muhtarın silahı olur? Üstelik haberlere göre ‘Beylik’ tabancası! Bizim bildiğimiz muhtarlar silahlı güç değil, güvenlik gücü değil. Beylik silahı, emniyet güçlerinin polisin, jandarmanın olur. Bir de askerlerin.
• Hadi muhtarın silahı olması bir derece anlaşılabilir olsa da, neden evinde, evin salonunda eşinin çocuklarının yanında bakım, temizlik yapar? Silah öldürür! Muhtar bunu bilmiyor mu? Neden silahını kimsenin olmadığı, yanlışlıkla dahi olsa kimsenin zarar görmeyeceği bir yerde yapmaz?
• Siz hiç bugüne kadar bir kadının silahını temizlerken, bakım yaparken, eşini çocuğunu öldürdüğünü duydunuz mu? Veya asker uğurlamasında, maç kutlamasında, düğünde bir kadının silahından yanlışlıkla bir başka kadının, erkeğin veya çocuğun öldürdüğünü duydunuz mu ?
• Hayır duymadınız. Duyamazsınız. Çünkü kadınlar bilir ki; Silah öldürür, Kadınlar her zaman yaşamdan yanadır, ölümden değil, barıştan yanadır, savaştan değil.
• Yetkilileri de bireysel silahlanmaya son verilmesi konusunda uyarıyoruz. Toplumda silahlanma arttıkça insanlar da öldürülmeye devam edecektir.
• Karısını yanlışlıkla öldürdüğü iddia edilen muhtarın serbest bırakılmasını, doğru bulmuyoruz. Adam öldürme kasıt olmasa da, hatayla olsa dahi suçtur, ki bizce muhtar eşini istemeden vurmuş dahi olsa, silahın öldürdüğünü bilen muhtarın silahına başkalarının yanında bakım yapması büyük kusurdur. Hatadır kabul edilemez. Burada kasıt yoksa dahi olası kasıt vardır ve tutuklu yargılanma esas olmalıdır. Üstelik dosyada henüz kanıtlar toplanmamıştır. Adli tıp raporu çıkmamıştır. Bu aşamada şüphelinin serbest bırakılmaması gerekir.
• Ceza yasalarının amacı failin işlediği suçun cezasını çekmesi olduğu kadar, caydırıcı olmaları ve kamu vicdanının yaralanmamasıdır. Bu serbest bırakma kararı biz kadınların vicdanında haklı görülmemiştir.
• Biz kadınlar sürecin takipçisi olacak, faillerin gereken cezaları alması için mücadeleye devam edeceğiz. Günün sonunda toplumsal mücadelenin kazandıracağını biliyoruz. Toplumsal zihniyet dönüşümünün sağlanması adına bir kez daha İstanbul Sözleşmesi’ne dikkat çekiyoruz. ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır!’ diyoruz, demeye de davam edeceğiz.”

Kaynak: Yeni Alanya

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org