TSK, ‘Sarsılmaz’ın tabancasını tercih etti

Türkiye’de 90’lı yıllardan itibaren hafif silahlarda yerlileşme eğilimi arttı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün geçen yıl açtığı ihaleyi de yerli firma Samsun Yurt Savunma, Canik 55 TP9 modeli ile kazanmıştı.

Mehmetçik ‘Sarsılmaz’ı tercih etti

Sözleşme, Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir ve Sarsılmaz Silah Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Latif Aral Aliş arasında imzalandı

29.08.2014 03:30
MEHMET KAYA
ANKARA – Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarının 9 mm tabanca ihtiyacı için Sarsılmaz Silah Sanayii tarafından üretilen Kılınç 2000 Mega modeli tabancayı tercih etti.

SSM’den yapılan açıklamada, tabancalarda ilk kez bir yerli üreticiden doğrudan hazır ürün alımı yapıldığı belirtildi. Yüksek teknik ve fiziki kabiliyetler yanında ergonomik özellikleri nedeniyle Kılınç 2000 Mega’nın tercih edildiği kaydedildi. Tabancanın başlangıç olarak 8 bin 600 adet sipariş edildiği vurgulandı. Proje kapsamında Sarsılmaz Silah Sanayii ile sözleşmenin de imzalandığı bildirildi.
Türkiye’de hafif silahlarda uzun yılların ardından yerlileşme eğilimi arttı. TSK, Emniyet Genel Müdürlüğü, Gümrük, Ceza İnfaz Kurumu gibi beylik silah kullanan kurumlarda, kurumsal alım olarak 80’li yılların sonuna kadar ağırlıklı olarak MKEK üretimi tabancalar kullanılmış, diğer silahların satın alınması ihtiyari olarak personele bırakılmıştı. Daha sonraki dönemlerde ithal silahlar kullanılsa da 90’lı yıllardan itibaren bu alandaki firma deneyimlerinin artmasının ardından, özel sektörden yerli üretim silahlar tercih edilmeye başlandı. Tabanca dışında temel hafif silah olan piyade tüfeği geliştirilmesi de SSM tarafından yürütülmüştü. MKEK ve Kale’nin ortaklaşa geliştirdiği MPT-76 piyade tüfeğinin ilk grubu teslim edildi.

Emniyet de yerli silah kullanıyor

Öte yandan, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün geçen yıl açtığı ihaleyi de yerli firma Samsun Yurt Savunma, Canik 55 TP9 modeli ile kazanmıştı. Bu model, polimer gövde ve klasik horoz ateşleme sistemi yerine iğne ateşleme denilen farklı bir mekanizmaya sahip.

dunya.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org