TSK’nın kontrolündeki bölgede Suriye Milli Ordusu(SMO) 2 bin kişiyle tatbikat yaptı

TSK’ye bağlanan ve Efrin, Serekaniye, Gire Spi, İdlib, Cerablus, Ezaz, El Bab gibi yerlerde bulunan SMO, Havan mermisi, roketatar, ısı güdümlü füze ve uçaksavar mermilerin kullanıldığı tatbikat yaptı. Tatbikatta tank atışları da yapıldı. İHA’lar uçuş yaptı.

Hükümetin bütçe ve silah tahsis ettiği SMO tatbikat yaptı

2 Haziran 2022
Türkiye’de zamlar, açlık, yoksulluk hızla yükselirken AKP-MHP hükümetinin bütçenin önemli kısmını tahsis ettiği SMO; İHA, havan mermisi, roketatar, ısı güdümlü füze, uçaksavar mermileriyle tatbikat yaptı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 1 Haziran’da Meclis Grubunda yaptığı açıklamada Til Rifat ve Minbic’e operasyon yapacaklarını söylemesinin ardından SMO 2 bin kişiyle tatbikat yaptı.

TSK’ye bağlanan ve Efrin, Serekaniye, Gire Spi, İdlib, Cerablus, Ezaz, El Bab gibi yerlerde bulunan Suriye Milli Ordusu’nın (SMO) 2. Kolordu Özel Kuvvetleri tarafından düzenlenen tatbikatta, 2 bin SMO unsuru ve 150 askeri araç yer aldı.

Zırhlı araçların da yer aldığı tatbikata, Türkiye’ye bağlı silahlı grupların Geçici Hükümeti Savunma Bakanı Hasan Hamadi, Özel Kuvvetler Komutanı Seyf Ebu Bekir ve SMO komutanları katıldı. Havan mermisi, roketatar, ısı güdümlü füze ve uçaksavar mermilerin kullanıldığı tatbikatta tank atışları da yapıldı. İHA’lar uçuş yaptı. Tatbikatta temsili olarak hazırlanan hedeflere saldırılar yapıldı.

Farklı ülkelerde kullanıldı

AKP_MHP yönetimi SMO’yu TSK’ye bağlayıp silah ve lojistiğini, parasal harcamalarını karşılıyor. SMO, Suriye, Kuzey-Doğu Suriye, Libya,, Dağlık Karabağ, Federe Kürdistan gibi yerlerde kullanıldı. SADAT’ın da bu cihadist güçlere silah vb. sağladığı daha önce basına yansımıştı.

‘SADAT tarafından organize ediliyor’

AKP-MHP yönetiminin müttefiki olan ancak ittifakı bozulunca yurtdışına kaçan organize suç örgütü liderlerinden Sedat Peker bir açıklamasında şunları söylemişti: “Bayırbucak Türkmenlerine ve diğerlerine yardımcı olmak için İHA, kıyafetler, -ama sayıca çok fazla, oradaki tüm savaşçılara yetecek kadar- telsizler, çelik yelekler, onlar bunlar, tırlarca… Bu projejyi düşündük. O milletvekili arkadaşımızla da konuştuk. O da düşünceyi aldı, iletmesi gereken yerlere iletti. Sonra dediler ‘Biz ek tırlar verelim, sizin tırlarla beraber (gitsinler)’. Bizin tırlar ‘Sedat Peker yardım konvoyu’ diye gidiyor. Basına da resimler veriyoruz. Tüm ekipmanları yolluyoruz. Ama benim adıma giden diğer araçlar var. Onlar da başka yerdeki Türkmenlere gidiyor diye biliyoruz. Araçların içinde ne olduğunu bilmiyoruz, bilmiyoruz dediysem silah var, saf çocuk değiliz. Bu da normal, olması gereken şey. Ama bu MİT tarafından, askeriye tarafından organize edilmiyor. SADAT tarafından organize ediliyor, SADAT’ın içindeki bir ekip tarafından. Bunların hepsini ben kendi paramla alıyorum ama onlar hariç, onların benimle hiçbir ilgisi yok ama benim adıma gidiyor. İşlem yapılmıyor, kayıt yapılmıyor, direkt geçiş yapılıyor. Sonra ben yüklü miktarda Mitsubishi araçlar yollamaya başlayınca dediler ‘Bize de biraz verir misin, orada savaşçılar…’, dedim tamam, verelim. Türkmenler her yerden videolarla teşekkür ediyorlar aracı aldık diye, bir iki tanesi Arapça konuşuyorlar. Sonra bizim Türkmen arkadaşlar ‘Bunlar el Nusracı’ dedi. Bizim diğer arkadaşlar da ‘Bu gidenler el Nusra’ya gidiyor’ diyor. Evet, benim üzerimden gidiyor. Samimi yapıyorum. Ama ben yollamadım, SADAT’çılar yolladı.”

Erdoğan ne demişti?

1 Haziran’da Meclis’te AKP Grup toplantısında konuşan ve Tel Rıfat ve Minbic’e saldırı düzenleyeceklerini kaydeden Erdoğan “Güney sınırlarımız boyunca 30 kilometre derinliğinde güvenli bölge oluşturma kararımızın yeni bir safhasına geçiyoruz. Tel Rıfat ve Münbiç’i teröristlerden temizliyoruz. Ardından da aşama aşama diğer bölgelerde aynısını yapacağız. Türkiye’nin bu meşru güvenlik adımlarına bakalım kimler destek verecek, kimler köstek olmaya çalışacak göreceğiz. Herkesin lafını ettiği Ukrayna krizindeki katkılarımız bile, dostlarımızın güvenliğine katkıda bulunma konusunda sözümüzün eri olduğumuzun kanıtıdır” dedi.

İDLİB-CERABLUS

Kaynak: Yeni Yaşam

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org