“Türkiye, BM İnsan Hakları Heyeti’nin Türkiye’ye gitmesine hâlâ izin vermiyor”

“Ofisime bağlı bu özel birim hükümetin uygulamaları sonucunda Güneydoğu’da yüzlerce insanın ölümüne neden olan inanılır çalışmaları ortaya koydu” diyen BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid, “Devlet bu bölgeye girmemize izin vermiyor” dedi.

Türkiye BM’ye çalışma izni vermiyor

08/Mart/2017
BM İnsan Hakları Komiseri, Cenevre’de devam eden oturumlarda Türkiye’nin hak ihlallerini araştırmak için kendilerine izin vermediğini söyledi.

HABER MERKEZİ – Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra’ad Al Hüssein, BM’nin insan hakları yıllık raporunu Cenevre’de devam eden 34. insan hakları oturumunda açıkladı.

Zeid, Türkiye’de yaşanan hak ihlallerine değinerek, Türkiye’yi sert dille eleştirdi. “Türkiye, kendi bürom olan BM İnsan Hakları Heyeti’nin Türkiye’ye gitmesine hâlâ izin vermiyor” diyen Zeid, Türkiye’de bombaların, sivillere yönelik saldırıların can almaya devam ettiğini ifade etti.

‘TÜRKİYE’DE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALİ ACİLİYETİNİ KORUYOR’

Hükümet tarafından OHAL kapsamında alınan önlemleri eleştiren Zeid, “15 Temmuz askeri darbe girişiminin ardından on binlerce insan görevinden alındı, tutuklandı. Çok sayıda, demokratik yollarla seçilmiş halk temsilcisi, hakim, gazeteci, savcı tutuklandı. Bunların yanı sıra yaşanan sayısız insan hakları ihlali, Türkiye’de acil bir durumun göstergesidir” dedi.

‘REFERANDUM DEMOKRATİK BİR ORTAMDA YAPILMALI’

Referandumu da hatırlatan Zeid, referandumun demokratik ve hukuka saygılı bir şekilde yapılması gerektiğini vurguladı. Zeid, “Yaşanan süreçten kaynaklı insanlar korku içinde bir referandum oylamasına katılmamalı” dedi.

‘TÜRK DEVLETİ GÜNEYDOĞU’YA GİRMEMİZE İZİN VERMİYOR’

Kürt illerinde yaşanan insan haklarının boyutuna da dikkat çeken Zeid, “Güneydoğu’da yaşanan insan hakları ihlali çok rahatsız edici bir şekilde devam ediyor. Devlet bu bölgeye girmemize izin vermiyor” şeklinde konuştu.

Zeid, Türkiye’nin BM heyetinin inceleme yapmasına izin vermemesi nedeniyle Kürt illerinde yaşanan insan haklarını incelemek için Cenevre merkezli kurulan özel birimin çalışmalarına devam ettiğini söyledi.

“Ofisime bağlı bu özel birim hükümetin uygulamaları sonucunda Güneydoğu’da yüzlerce insanın ölümüne neden olan inanılır çalışmaları ortaya koydu” diyen Zeid, Türkiye’nin uyguladığı politikayı eleştirdi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra’ad Al Hüssein, “Ofisime bağlı kurulan bu özel birim, önümüzdeki günlerde Güneydoğu’da ciddi bir şekilde yaşanan insan hakları ihlallerine dikkat çekmek amacıyla hazırladığı raporu ayrıntılı bir şekilde açıklayacak” dedi.

Kaynak: Artı Gerçek

**

BM Komiseri bu defa sert konuştu: O zaman kapıları açın – ANF

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org