Türkiye Son 3 Yılda Korucu Sayısını 54 Bine Çıkardı

Ortalama korucu yaşı 42’den 32’ye geriledi. 2211 korucu, uzman erbaş yapıldı. İlk batında 5000 korucu daha uzman erbaş olacak. Tüm koruculara cep telefonu verildi. 25 bin 118 yeni güvenlik korucusu alındı.

Van’da Güvenlik Korucuları Hizmet İçi Eğitimi Programı’nda konuşan İçişleri Bakanı, ‘3000 korucuyu İçişleri Bakanlığı imkanları ile tatile göndereceğiz’ dedi.

Türkiye’nin doğu ve güneydoğu bölgelerinde faaliyet gösteren güvenlik korucularına hitap eden İçişleri Bakanı, güncel korucu sayısıyla ilgili en son bilgileri verirken emeklilik ve yeni alımlarla ortalama korucu yaşının 42’den 32’ye gerilediğini dile getirdi.

Soylu, ‘‘ 1987’de ihdas edilen koruculuk kurumu, 15 Temmuz tarihinden sonra 2017 yılından beri gerek özlük hakları, gerek kapasiteleri ve kurumsallaşma noktasında bugün çok farklı bir seviyededir. Operasyon tazminatlarından teçhizat ve özlük haklarına kadar adımlar attık. Ödül sistemini değiştirdik. Harçsız silah taşıma imkanı getirdik. 2211 korucumuzu, uzman erbaş yaptık.

İlk batında 5000 korucumuz uzman erbaş olacak. Tüm korucularımıza cep telefonu verildi. Operasyonlarda çok daha iyi bir koordinasyon sağlıyoruz. 18 bin 482 güvenlik korucusunu emekli ettik. 25 bin 118 yeni güvenlik korucusu aldık. 26 ilde toplam 54 bin 7 korucumuz var. Emeklilerin yerine çocuklarını, kardeşleri ya da tavsiye ettikleri kişilere güvenlik korucusu olma imkanı sağladık’’ diye konuştu.

Son üç yılda 3000 jandarma, polis ve sahil güvenlik personelinin İçişleri Bakanlığı imkanlarıyla tatile gönderildiğini belirten Süleyman Soylu, gelecek dönemde de 3000 korucunun yine bakanlık imkanlarıyla tatile gönderileceğini açıkladı.

Kaynak: VOA

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org