Ukrayna ile Türkiye Birlikte Askeri Araç ve Silah Üretecek

Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesi sonrası Rusya ile başlayan gerilim Rusya’nın bir numaralı düşmanı Ukrayna ile Türkiye’yi yakınlaştırdı.

Rusya’yı bir numaralı düşman ilan eden Ukrayna ile Türkiye, askeri araç ve silah üretimi konusunda uzlaştı.

Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesi sonrası Rusya ile başlayan gerilim Rusya’nın bir numaralı düşmanı Ukrayna ile Türkiye’yi yakınlaştırdı. Savunma sanayinde işbirliği için görüşmeleri sürdüren Ukrayna ile Türkiye, askeri araç ve silah üretimi konusunda uzlaştı.

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi’nden (RNBO) yapılan açıklamada RNBO Sekreteri Oleksandr Turçinov ile Türkiye Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir’in bir araya geldiği bildirildi.

SİLAH ÜRETİMİNİ KONUŞTULAR

Turçinov ile Demir görüşmesinde, Ukrayna ve Türkiye’nin savunma alanında ihtiyaç duyduğu askeri teçhizat ve silah üretimi için çalışma grupları oluşturulması, ileri teknoloji içeren özel projelerde ortaklık konularının ele alındığı belirtildi.

İŞBİRLİĞİ KARARI ALINDI

Görüşmede Türkiye’yi stratejik ortak kabul ettiklerini belirten Oleksandr Turçinov, sene başında yaptığı Türkiye ziyaretinde, askeri-endüstriyel tesislerde müşterek projelerin hayata geçirilmesi konusunda işbirliği yapılması kararı aldıklarını dile getirdi.

Ukrayna ile Türkiye arasındaki savunma işbirliğinin önemine dikkat çeken İsmail Demir ise Türkiye’nin Ukrayna ile işbirliğine önem verdiğini, güç birliğiyle elde edilen verim sayesinde Ukrayna ile Türkiye’nin daha da gelişeceğine inandığını söyledi.

TURBOJET UÇAK MOTORU, ZIRHLI ARAÇ

İki ülke arasında devam eden görüşmelerde; turbojet uçak motoru, tank, zırhlı araç, radar, iletişim, navigasyon sitemlerini geliştirme ve üretme konularında ortak projeleri hayata geçirme konusunda fikir birliğine varıldı.

RUSYA UKRAYNA’NIN DÜŞMANI

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, ülkenin yeni askeri doktrininde Rusya’nın ‘düşman’ olarak gösterildiğini açıklamıştı.

http://www.sondakika.com/haber/haber-ukrayna-ile-turkiye-birlikte-askeri-arac-ve-silah-8163200/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org