Ukraynalı vicdani retçi Kotsaba yargılanıyor: “Savaş sorunu çözmeyecek; Ukraynalıların ve Rusların hayatı pahasına daha karmaşık hale getirecek”

Ben bir gazeteciyim, pasifistim ve gerçekten de militarize olmuş hükümetimizi, yozlaşmış ve sorumsuz militarizmi eleştiriyorum. Ama Putin daha da aptal. Putin saldırgan, suçlu.

Ruslan Kotsaba’nın açıklaması

Şimdi beni izleyen veya duyan herkese iyi günler veya akşamlar. Yarın (19 Temmuz) benim davamda bir duruşma daha olacak. Her halükarda biter mi bitmez mi savcı mahkemeye sorar mı? beni hapse atsın ya da atmasın, ya da bacağımda elektronik kelepçeyle ev hapsine alsın, kovuşturmanın tanıkları gelir mi gelmez mi, her halükarda durumumu açıklamak isterim. Tutarlı pasifistim. Evet, her zaman eleştiririm. Ben bir gazeteciyim, pasifistim ve gerçekten de militarize olmuş hükümetimizi, yozlaşmış ve sorumsuz militarizmi eleştiriyorum. Ama Putin daha da aptal. Putin saldırgan, suçlu. Bu Rusya’nın Ukrayna’ya karşı bir savaşı. Rus halkını suçlamayacağım.

Dinle, Ruslar da savaşı sevmezler, tıpkı bizim Ukrayna’da yaptığımız gibi, Rus propagandasının etkisi altındalar, ilkelliği nedeniyle yaygın olarak güvenilen aptal ve aptal Ukrayna propagandası, Rusya’da aynı propaganda. Ancak Rus anne ve Ukraynalı anne ölüm bildirimi almak istemiyor, anneler çocuklarını bu oligarkların menfaati, siyasi ve ekonomik çıkarları için toplu katliamlara göndermek istemiyor. Bu videoyu izleyen herkese şunu söylemek istiyorum: Ben Ukrayna’nın, ülkemin vatanseveriyim. Ama devletin beni, tüm pasifist hareketleri ve herhangi bir savaşın barışla biteceğini anlayan tüm insanları küçük düşürmek için beni hapse atmak niyetinde olduğunu hissediyorum, her savaştan sonra, uzun bir savaştan sonra ateşkes olacaktır.

Öyleyse, kendine gel! Ben olmasam da, her halükarda, cepheden, hastaneden dönen insanlar, dullar, yetimler, sakatlar olacak ve onlar soracaklar: savaştan kim yararlanır, savaşın tırmanması sırasında Zelenskyy neden diplomatik bir çözüm bulmak istemedi, ve genellikle Zelenskyy bağımsız bir figür veya sadece bir piyondur. Savaş sorunu çözmeyecek, Ukraynalıların hayatı pahasına ve Rusya’da Rusların hayatı pahasına daha karmaşık hale getirecek. Şimdi Rusya hakkında konuşmayacağım. Putin’in bir katil olduğunu söylemiştim, çünkü önce o saldırdı ve bu gerçekten özel bir operasyon değil, Ukrayna’ya karşı bir savaş. Ama ben halkımıza sesleniyorum. Bu saldırganların, Rus askerlerinin, politikacılar tarafından kullanıldığını anlayarak değişmiş kişiler olarak evlerine dönmeleri için hayatta kalmaları için bile dua etmemiz gerekiyor. Bu, Hristiyanlığın özüdür ve eğer yapmazsanız, gerçek Hristiyanlık değil, bir gevezeliktir. Bunu söylemek isterim. Duygusal olduğum için üzgünüm ama gerekliydi. Hepinizi seviyorum ve hapishaneden korkmuyorum. Kendinize inanın, savaşın biteceğine inanın ve elinizden geleni yapın ve bize benzeyen canlıların, insanların öldürülmesinden nasıl kaçınacağınızı düşünün. İyi şanlar!”

Kaynak: EBCO

**

Ortak Basın Bülteni – Ruslan Kotsaba aleyhindeki tüm suçlamaları düşürün

Brüksel 18.7.2022
Ukrayna’da, barışçıl görüşlerini alenen ifade ettiği için Ukraynalı gazeteci, pasifist ve vicdani retçi Ruslan Kostaba’ya 19 Temmuz 2022 Salı günü yargılanacak .

Uluslararası Uzlaşma Bursu (IFOR), Uluslararası Savaş Karşıtları (WRI), Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO) ve Connection eV (Almanya) Kotsaba’nın davasını; ifade özgürlüğü haklarını ihlal eden, açık bir siyasi zulüm olarak değerlendiriyor. Ve Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’nin 18 ve 19. Maddeleri ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 9. ve 10. Maddeleri kapsamında güvence altına alınan düşünce, vicdan ve din özgürlüğünün ihlali olarak değerlendiriyor.

Örgütler, Ruslan Kotsaba ile dayanışmalarını ifade ediyor ve Ukrayna makamlarını, Ukrayna Pasifist Hareketi aktivistleri de dahil olmak üzere Ukrayna’daki tüm pasifistlerin görüşlerini özgürce ifade edebilmelerini ve şiddet içermeyen faaliyetlerini sürdürebilmelerini sağlamaya çağırıyor. Örgütler ayrıca Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini şiddetle kınadıklarını hatırlıyorlar ve askerleri düşmanlıklara katılmamaya ve tüm acemi askerleri askerlik hizmetini reddetmeye çağırıyorlar.

Ukrayna hükümeti, diğerlerinin yanı sıra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından belirlenen standartların yanı sıra Avrupa ve uluslararası standartlara tam olarak uyarak askerlik hizmetine karşı vicdani ret hakkını korumalıdır. Ukrayna, Avrupa Konseyi üyesidir ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne saygı duymaya devam etmesi gerekmektedir. Ukrayna şimdi Avrupa Birliği’ne katılmaya aday olduğu için, AB Antlaşması’nda tanımlanan İnsan Haklarına ve vicdani ret hakkını içeren AB Adalet Divanı’nın içtihatlarına saygı göstermesi gerekecektir.

Kaynak: EBCO

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org