Ukraynalı vicdani retçi Yurii Sheliazhenko 5 yıl hapisle cezalandırılabilir (Duruşma 11 Haziran 2024)

Yurii Sheliazhenko, 3 Ağustos 2023’te dairesinde arama yapıldı ve o zamandan beri Ukrayna Güvenlik Servisi tarafından soruşturulurken defalarca uzatılmış ev hapsinde yaşıyor.

ORTAK BASIN BÜLTENİ: Ukrayna: Barış ve insan hakları konuşmalarının suç sayılmasına ve Ukrayna Pasifist Hareketi Genel Sekreteri Yurii Sheliazhenko’ya yönelik kovuşturmaya son verin

7 Haziran 2024
Aşağıda imzası bulunan kuruluşlar, duruşması 11 Haziran 2024’te yapılacak olan Ukrayna Pasifist Hareketi Genel Sekreteri ve EBCO Yönetim Kurulu üyesi Yurii Sheliazhenko’nun açıkça keyfi olarak yargılanması da dahil olmak üzere, barış aktivistlerine ve vicdani retçilere yönelik devam eden tacize ilişkin derin hayal kırıklıklarını ve ciddi endişelerini dile getiriyorlar. Kiev saatiyle 14:15’te Kiev Şehri Pecherskyi Bölge Mahkemesinde (dava No 757/16536/24-k, yargıç Oleg Bilotserkivets) beş yıla kadar hapis cezasıyla sonuçlanabilir.

Yurii Sheliazhenko, 3 Ağustos 2023’te dairesinde arama yapıldı ve o zamandan beri Ukrayna Güvenlik Servisi tarafından soruşturulurken defalarca uzatılmış ev hapsinde yaşıyor. Şu ana kadar kendisine karşı kamuoyuna açıklanan tek iddia, Eylül 2022’de Ukrayna Pasifist Hareketi adına yayınladığı bir açıklamanın (“Ukrayna ve Dünya için Barış Gündemi”) “Rus saldırganlığını haklı çıkardığı”dır. Buna rağmen Sheliazhenko, yapılan açıklamada işgali ve her türlü savaşı açıkça kınadığını söyledi. Bilgisayarına ve akıllı telefonuna el konuldu ve Mahkeme kararına rağmen iade edilmedi. Bir pasifiste yönelik bu zulmün gizli amacı, onun öldürmeyi reddetme hakkı savunuculuğunu ve vicdani retçilere hukuki yardımını sekteye uğratmak gibi görünüyor. Ukrayna Adalet Bakanlığı, Ukrayna Güvenlik Servisi’nin (Ukrayna Güvenlik Servisi ayrıca Yurii’yi “düşmanın kışkırtıcısı” olarak adlandıran bir basın açıklaması da yayınladı) bir mektubuna tepki göstererek, Kiev Bölge İdare Mahkemesinden Ukrayna Pasifist Hareketi’nin yasaklanmasını ve feshedilmesini talep etti. Ukrayna Pasifist Hareketi, EBCO ve WRI’nin üye kuruluşudur.

Aşağıda imzası bulunan kuruluşlar, Avrupa Birliği’ni (AB), Rusya’nın saldırganlığının yol açtığı ulusal olağanüstü hal zamanında demokratik değer ve ilkelerin hayati bir güvencesi olan vicdani ret hakkının tanınmasının ve tam olarak uygulanmasının, Rusya’nın saldırganlığının gerekli bir koşulu olarak görülmesini sağlamaya çağırmaktadır. Önümüzdeki müzakereler sırasında Ukrayna’nın AB’ye katılımı söz konusudur. Vicdani ret hakkı, diğerlerinin yanı sıra, AB Temel Haklar Şartı’nda da tanınmaktadır (Madde 10 – Düşünce, vicdan ve din özgürlüğü).

Aşağıda imzası bulunan kuruluşlar, Ukrayna’yı Yurii Sheliazhenko’ya yönelik tüm suçlamaları derhal düşürmeye ve el konulan kişisel eşyalarını geri vermeye çağırıyor. Ayrıca ülkede vicdani ret hakkının askıya alınmasının derhal geri döndürülmesi, insan hakları savunucuları için tam ifade özgürlüğü ve askerlik hizmetine karşı vicdani retçilere yönelik zulmün sona erdirilmesi: vicdan mahkumu Dmytro Zelinsky’nin serbest bırakılması çağrısında bulunuyoruz. Andrii Vyshnevetsky’nin onurlu bir şekilde ihraç edilmesi ve Vitaly Alekseenko ile Mykhailo Yavorsky’nin beraat etmesi. Ayrıca Ukrayna’ya, 18 ila 60 yaşları arasındaki tüm erkeklerin ülkeyi terk etme yasağını ve zorunlu askerlik yapanların keyfi olarak gözaltına alınması ve askeri kayıt zorunluluğu da dahil olmak üzere Ukrayna’nın insan hakları yükümlülükleriyle bağdaşmayan diğer zorunlu askerlik uygulama uygulamalarını kaldırması yönünde çağrıda bulunuyoruz. Eğitim, çalışma, evlilik, sosyal güvenlik, ikamet yerinin tescili vb. her türlü sivil eylem hakkı korunmalıdır. Örgütler, yeni yasanın vicdani retçiler için istisnasız “askerlikten kaçanlara” ağır cezalar getirmesi, seferberlik politikalarının zorunlu hale getirilmesi konusunda ciddi endişelerini dile getiriyor. Ağır para cezaları ve zorla askere alma merkezlerine nakledilme tehdidi altında olan 18-60 yaş arasındaki tüm erkeklerin hakları korunmalıdır. 2023 yıllık raporunda sıkıyönetim altında alternatif askerlik dışı hizmete başvuru prosedürlerinin bulunmadığından bahseden ve milletvekillerine bu durumu düzeltme çağrısında bulunan Ukrayna Parlamentosu İnsan Haklarından Sorumlu Komiseri Dmytro Lubinets’in çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu çabaların başarılı olmamasını ve şu anda Ukrayna’da vicdani retçi statüsü için başvuru prosedürlerinin bulunmaması nedeniyle Ukrayna Anayasası, ICCPR ve AİHS’yi ihlal eden boşluğu üzüntüyle karşılıyoruz.

Ukrayna’yı bir insan hakkı olan ifade özgürlüğüne saygı duymaya ve barışı ve insan haklarını savunan ve silahlı çatışmanın sona ermesi çağrısında bulunan Yurii Sheliazhenko örneğinde olduğu gibi özellikle barışı savunan konuşmayı suç saymaktan kaçınmaya çağırıyoruz.

Örgütler aynı zamanda Rusya’ya, savaşa katılmayı reddeden ve Ukrayna’nın Rus işgali altındaki bölgelerindeki bazı merkezlerde hukuka aykırı bir şekilde gözaltında tutulan yüzlerce askerin ve seferber edilmiş sivilin derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması çağrısında bulunuyor. Rus yetkililerin, gözaltına alınanları cepheye dönmeye zorlamak için tehdit, psikolojik taciz ve işkence uyguladığı bildiriliyor.

Örgütler, hem Rusya’ya hem de Ukrayna’ya, diğerlerinin yanı sıra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından belirlenen standartların yanı sıra, Avrupa ve uluslararası standartlara tamamen uygun olarak, savaş zamanı da dahil olmak üzere askerlik hizmetini vicdani ret hakkını korumaya çağrıda bulunuyor. Askerlik hizmetini vicdani ret hakkı, Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’nin (ICCPR) 18. maddesi kapsamında güvence altına alınan, kamuya açık durumlarda bile ihlal edilemeyen düşünce, vicdan ve din özgürlüğü hakkının doğasında yer almaktadır.

Örgütler, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini şiddetle kınıyor ve tüm askerleri çatışmalara katılmamaya, tüm askere alınanları ise askerlik hizmetini reddetmeye çağırıyor. Her iki tarafın ordularına zorla ve hatta şiddet yoluyla askere alma vakalarının yanı sıra vicdani retçilere, asker kaçaklarına ve şiddet içermeyen savaş karşıtı protestoculara yönelik tüm zulüm vakalarını kınıyorlar. AB’yi ve tüm ülkeleri barış için çalışmaya, diplomasi ve müzakerelere bağlı kalmaya, insan haklarının korunmasını sağlamaya ve savaşa karşı çıkanlara sığınma ve vize vermeye çağırıyorlar.

İmzacı kuruluşlar:

Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO)
Uluslararası Uzlaşma Bursu (IFOR)
Savaş Karşıtları Enternasyonali (WRI)
Bağlantı eV’si
Ukrayna Pasifist Hareketi
Movimento Internazionale della Riconciliazione (MIR İtalya)
Pressenza – İtalya
Uluslararası Sivil İnisiyatifler Merkezi “Bizim Evimiz” – Beyaz Rusya
Giuristi demokratiki – İtalya
Uluslararası Versöhnungsbund, österreichischer Zweig (Avusturya İÇİN)
Uzlaşma Kardeşliği (İngiltere ve İskoçya İçin)
Barış araştırmaları ve barış eğitimi merkezi , Klagenfurt Üniversitesi – Avusturya
Vicdan ve Savaş Merkezi – ABD
Anglikan Pasifist Bursu – İngiltere
Pax Christi İtalya
Lebenshaus Schwäbische Alb – Sosyal Adalet, Barış ve Ekoloji Topluluğu eV
BOCS Medeniyet Planlama Vakfı – Macaristan
Vrede vzw – Belçika
Barış ve Adalet – İskoçya
Barış ve Kalkınma Vakfı-Afrika (PDF-Afrika) Uganda
Un Ponte per – İtalya
Internationale der Kriegsdienstgegner*innen (IDK)
Kerk en Vrede – Hollanda
Vredesactie – Belçika
Wapenhandel’i Durdurun – Hollanda
Ev. Arbeitsgemeinschaft für Kriegsdienstverweigerung und Frieden (EAK) – Almanya
Aktionsgemeinschaft Dienst für den Frieden (AGDF) – Almanya
Uluslararası Barış Bürosu (IPB)
Vicdani Ret İzleme Örgütü – Türkiye
Barış Enstitüsü – Slovenya
Mouvement International de la Réconciliation (MIR Fransa)
Pax Christi Almanya
IFOR – MIR – İsviçre
Vicdani Retçiler Derneği – Yunanistan
Pax Christi Flanders

İLETİŞİM
* Alexia Tsouni (İngilizce, Yunanca), Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO), [email protected] , www.ebco-beoc.org
* Semih Sapmaz (İngilizce, Türkçe), Uluslararası Savaş Karşıtları (WRI), [email protected] , www.wri-irg.org
* Rudi Friedrich (Almanca, İngilizce), Connection eV, [email protected] , www.Connection-eV.org
* Zaira Zafarana (İtalyanca, İngilizce), Connection eV, [email protected] , www.Connection-eV.org
* Christian Renoux (Fransızca, İngilizce), Uluslararası Uzlaşma Kardeşliği (IFOR), [email protected] , www.ifor.org
* Yurii Sheliazhenko (Ukraynaca, İngilizce, Rusça), Ukraynalı Pasifist Hareketi, [email protected] , http://pacifism.org.ua/

DAHA FAZLA BİLGİ

EBCO’nun Avrupa Konseyi (CoE) bölgesinin yanı sıra Rusya (eski CoE üye devleti) ve Belarus (aday CoE üye devleti) bölgesini kapsayan “Avrupa’da Askerlik Hizmetine Yönelik Vicdani Ret 2023/24” Yıllık Raporu: https://ebco -beoc.org/sites/ebco-beoc.org/files/2024-05-15-EBCO_Annual_Report_2023-24.pdf
BM İnsan Hakları Konseyi Raporu “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sevastopol şehri de dahil olmak üzere Ukrayna’nın geçici olarak işgal edilen topraklarında insan haklarının durumu – Genel Sekreterin geçici raporu” (A/HRC/56/69): https://www.ohchr.org/en/hr-bodies/hrc/regular-sessions/session56/list-reports

#ObjectWar Kampanyasını destekleyin: Rusya, Belarus, Ukrayna: Asker kaçakları ve askerlik hizmetine karşı vicdani retçiler için koruma ve sığınma

Kaynak: EBCO

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org