Uluslararası Savaş Karşıtları (WRI) her zamanki gibi 2018’de de yoğundu

Savaşa ve sebeplerine karşı direnmek için uluslararası ağımıza destek verme yollarımızdan bazılarının kısa bir özetini göreceksiniz.

2018’de savaşa karşı nasıl direndik!

Fotoğraf: Courage to Resist,
Berkley’deki aktivistler vicdani retçiler günü için bir askerlik şubesini kapatıyor!
10 Aralık 2018
Uluslararası Savaş Karşıtları her zamanki gibi 2018’de de yoğundu. Aşağıda, savaşa ve sebeplerine karşı direnmek için uluslararası ağımıza destek verme yollarımızdan bazılarının kısa bir özeti var. Bizim çalışmalarımız dünyanın her yerindeki bağışçıların nazik desteklerine dayanıyor. Siz de Uluslararası Savaş Karşıtları’na bağışta bulunmayı düşünür müydünüz? Bağış vermek için tıklayınız.

1. Kolombiya’da yeni çalışma arkadaşı!
Kolombiya’da ekibimize yeni bir üyenin katılmış olmasından ötürü çok heyecanlıyız. Natalia Eylül’de küçük ekibimize katıldı ve Öldürmeyi Reddetme Hakkı Programı’nda çalışacak. Hoş geldin Natalia!

2. Vicdani retçilerle dayanışma

Her yıl 15 Mayıs günü kutladığımız Vicdani Ret Günü’nde bu yıl Güney Kore’ye odaklandık ve çalışma ortaklarımızdan, vicdani retçilerin tutuklanmalarına son vermek amacıyla bir kampanya yürütmekte olan World Without War ile beraber çalıştık. Vicdani ret hakkı henüz Güney Kore’de tanımamaktadır ve vicdani retçiler genellikle uzun süren hapis cezalarına çarptırılırlar. WRI ağının üyeleri, Kore’nin dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan büyükelçiliklerinde dayanışma eylemleri gerçekleştirdi ve bu büyükelçiliklere mesajlar gönderdiler. Birleşik Krallık’ta yüzlerce posta kartı topladık ve Londra’daki Kore Büyükelçiliği’ne gönderdik. Bu yıl World Without War bir de Korece kitap yayımladı. “Vicdani Ret: Hareketler için Pratik bir Kılavuz”

Ayrıca, çok sayıdaki genç kişinin orduya katılmayı reddettikleri için tutuklandığı İsrail’deki vicdani retçilere düzenli olarak destek veriyoruz. Vicdani retçi uyarı sistemimiz, ağımızdaki üyelerin vicdani retçilerin serbest bırakılması için çabukça çağrıda bulunabilmesine olanak sağlıyor. Bu uyarı sistemine buradan abone olabilirsiniz. 1 Aralık Barış Tutsakları Günü’nde, dünyanın çeşitli yerlerinde barış aktivizmi sebebiyle tutuklanmış olan kişilerin iletişim bilgilerini dağıttık ve insanları bu kişilere mesajlar yazmaya teşvik ettik.

3. Gençliğin militarizasyonuna karşı direnmek
Gençliğin Militarizasyonuna Karşı Eylem Haftası’nın beşincisini Kasım 2018’de gerçekleştirdik. Şiddetsizlik Merkezi şiddetsizliğin Türkiye’de gençler arasında nasıl teşvik edilebileceği üzerine gençlerle halka açık bir forum düzenledi. Kolombiya’da birkaç grup, vicdani retçilerin tecrübeleri ve ülkedeki gençler arasında vicdani reddin nasıl teşvik edilebileceği üzerine halka açık bir forum düzenledi. War School, ordunun ve askeri değerlerin İngiltere’deki okullarda nasıl öne çıkarıldığına dair bir belgeselin birkaç defa gösterimini yaptı. Movimento Nonviolento aktivistleri İtalya’da gençliğin militarizasyonuna karşı protesto mesajları paylaştıkları online bir eylem düzenledi. Yunanistan’da feminist bir örgüt olan Το Μωβ (Mor) aktivistleri şiddetsiz bir sokak eylemi gerçekleştirdi.

4. Seul’deki eğitmenler için şiddetsizlik eğitimi

World Without War vicdani retçilere destek vermenin yanı sıra, şiddetsizlik eğitmenlerinden oluşan bir ağı da destekliyor. Aralık’ta WRI’nin şiddetsizlik programından bir kişi Seul’e gitti. Şiddetsizlik eğitmenlerine, aktivist örgütlerin stratejik kampanyalar geliştirmelerine destek olmak üzerine bir eğitim verdi.

5. Paris silah fuarına direnen aktivistlere destek olmak
İki yılda bir düzenlenen Eurosatory silah fuarı silah ticareti takviminde kilit bir etkinliktir. Yüzlerce şirketin katılımıyla türünün en büyüklerinden birisidir. Fuara direnen aktivistleri desteklemek için, fuara katılım gösteren silah şirketlerinden bazıları ile ilgili kısa bir kılavuz yayımladık. Sattıkları silahların detaylarını, silahları sattıkları yerleri ve silahlarının etkilerinden bazılarını ana hatlarıyla açıkladık. Bu kılavuz yüzlerce aktiviste, gazeteciye ve Stop Fuelling War koalisyonundan bir arkadaşımız aracılığıyla halka dağıtıldı.

6. War Profiteer News (Savaş Vurguncuları Haberleri)
Eylül 2017’den bu yana her ay İngilizce ve İspanyolca dillerinde olmak üzere War Profiteers News isimli elektronik dergiyi yayımlıyoruz. Her yeni sayı; yeni bir silah ticareti veya başka bir formda savaş vurgunu ile ilgili haberler, dünyanın çeşitli yerlerindeki eylemler ve kampanyalar ile ilgili gelişmeler ve “ayın savaş vurguncusu” şirketi profilini içeriyor. Buradan bütün eski sayılara ulaşabilirsiniz.

7. Gençliğin militarizasyonuna karşı direnen aktivistlerin oluşturduğu daha güçlü ağlar kurmak

Ocak ayında Gençliğin Militarizasyonuna Karşı Gelme Programı kapsamında, gençliğin militarizasyonuna karşı hareket eden Avrupalı aktivistlere eğitim verildi. Finlandiya, Almanya, İspanya (Katalonya), Çekya, Birleşik Krallık ve İtalya’dan çalışma ortaklarımızın katılım gösterdiği eğitim bir hafta sonu sürdü. Kıbrıs Rum Kesimi, KKTC, Yunanistan, İsrail ve Rusya’dan katılımcıların olduğu benzer bir etkinlik de Mayıs’ta Kıbrıs Rum Kesimi’nde gerçekleştirildi. Her iki eğitimin de ardından, katılımcıların gençliğin militarizasyonuna karşı direniş tecrübelerini daha çok insana ulaştırma fırsatı yakaladıkları halka açık etkinlikler yapıldı.

8. Empowering Nonviolence (Şiddetsizliği Güçlendirmek)
Empowering Nonviolence, şiddetsizliğe dair bütün kaynaklarımızın yer alması için 2017’de kurmuş olduğumuz yeni bir web sitesidir. Stratejik kampanya yürütmek, efektif eylemler ve eğitim alıştırmaları üzerine çok sayıda dilde dokümanlar mevcut. 2018’de, video aktivizmine veya tiyatroyu eylemin bir parçası olarak kullanmaya yönelik rehberler ile Afganistan, Almanya ve Hindistan’dan örnek olay incelemelerini içeren çok miktarda yeni materyal yayımladık.

2019 yılı için heyecan verici planlar geliştiriyoruz! Düzenli olarak gelişmelerden haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olarak temasta kalın: www.wri-irg.org/subscribe

Kaynak: WRI

Çeviri: VR

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org