UNICEF: 5 yıldır savaşın sürdüğü Yemen’de dünyanın en kötü insanlık krizi yaşanıyor

24 Milyon nüfuslu Yemen’de savaş nedeniyle 100 bin insan yaşamını yitirirken, yaklaşık 4 milyon kişide yerinden edildi. Yemen’de pandemiden ölümlerin ortalamasının dünya ortalamasının 5 katı olduğu söylendi.

Milyonlarca Yemenli çocuk açlığın pençesinde

Cumartesi, Haziran 27, 2020
Yıllardır devam eden savaş nedeniyle Yemen’de milyonlarca insan açlıkla mücadele ederken, BM ülkede yeteri kadar beslenemeyen çocuk sayısının yıl sonuna kadar 2.4 milyona yükselebileceği uyarısında bulundu

Yıllardır savaşın devam ettiği Yemen’de milyonlarca çocuk açlığın pençesinde. Ülkede savaş nedeniyle milyonlarca insan zor koşullarda hayat mücadelesi verirken, koronavirüs (Covid-19) salgını Yemen’deki durumu daha da kötüleştirdi.

UNICEF tarafından hazırlanan son rapor’da Yemen’de yeteri kadar beslenemeyen çocuk sayısının yıl sonuna kadar yüzde 20 artarak 2.4 milyona yükselebileceğini açıkladı.

Koronavirüs salgını başından beri 5 yaşında altında olan yaklaşık 6 bin 600 çocuk önlenebilir nedenlerden dolayı hayatını kaybederken, pandemi Yemen’deki sağlık sistemini daha da zayıflatıyor.

UNICEF Yemen Temsiclisi Sara Beysolow Nyanti Al Jazeera’ya yaptığı açıklamada 5 yıldır devam eden savaş nedeniyle sayısız çocuğun hayatını kaybettiğini, pandemi nedeniyle bu sayının daha da yükselmesinden korktuklarını belirtti.

Sara Beysolow Nyanti, dünyanın en kötü insanlık krizinin Yemen’de yaşandığını söyleyerek, ‘Eğer acil olarak fon almazsak, çocuklar açlığın pençesine düşecek ve çoğu ölecek’ dedi.

24 Milyon nüfuslu Yemen’de savaş nedeniyle 100 bin insan yaşamını yitirirken, yaklaşık 4 milyon kişide yerinden edildi.

Dünya ortalamasının 5 katı

UNICEF raporunda ayrıca 9 milyon 580 bin çocuğun, su, temizlik ve hijyen malzemelerine yeteri kadar erişemediğini, 7 milyon 800 bininin de eğitim alamadığını açıklandı.

5 yıldır devam eden savaş Yemen’i Ortadoğu’nun en yoksul ülkesi yaparken, ülke nüfusunun yüzde 80’i insani yardıma ihtiyaç duyuyor.

Ayrıca Yemen’de şu ana kadar tespit edilen Covid-19 vaka sayısı bine yaklaşırken, 250’den fazla kişi pandemi nedeniyle hayatını kaybetti. Fakat uzmanlar ülkedeki yetersiz sağlık koşulları nedeniyle gerçek sayısının çok daha yüksek olduğuna inanıyor.

Yemen’de pandemiden ölümlerin ortalamasının yüzde 25 olduğunu; bunun da dünya ortalamasının 5 katı olduğunu söyleyen Birleşmiş Milletler şefi Mark Lowcock, koleradan daha fazla insanın Covid-19’dan ölebileceğini ifade etti.

Kaynak: Yeni Yaşam

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org