UNICEF: Yemen’de 10 milyon çocuk savaştan olumsuz etkilendi

UNICEF Yemen temsilcisi Julien Harness yaptığı yazılı açıklamada, BM istatistiklerine göre geçen mart ayından bu yana 747 çocuğun öldüğü, bin 108’inin yaralandığı ve 724’ünün silahlı mücadeleye girmek zorunda bırakıldığı belirtildi.

Yemen’de 10 milyon çocuk savaştan etkilendi

13/01/2016 15:08
UNICEF, Yemen’deki yaklaşık 10 milyon çocuğun savaştan olumsuz etkilendiğini duyurdu.

RADİKAL – Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Yemen’de devam eden savaşın yaklaşık 10 milyon çocuğu olumsuz etkilediğini duyurdu.

UNICEF Yemen temsilcisi Julien Harness yaptığı yazılı açıklamada, “Devam eden bombardıman ve sokak çatışmaları çocukları ve ailelerini şiddet, hastalık ve mahrumiyetle karşı karşıya bırakıyor” ifadesini kullandı. Savaşın çocuklar üzerindeki doğrudan etkisini ölçmenin zor olduğunun vurgulandığı açıklamada, BM istatistiklerine göre geçen mart ayından bu yana 747 çocuğun öldüğü, bin 108’inin yaralandığı ve 724’ünün silahlı mücadeleye girmek zorunda bırakıldığı belirtildi.

Savaşın masum insanlar üzerindeki etkisinin çok büyük olduğuna işaret edilen açıklamada, 2.3 milyonu bulan göçmen sayısının yarısına yakınının çocuklardan oluştuğu, korunmaya ve psikolojik desteğe muhtaç 7.4 milyon çocuktan sadece bir kısmının bu hizmetlerden yararlanabildiği kaydedildi.

Açıklamada, kötü beslenme ve solunum yolu enfeksiyonlarının 5 yaş altı 1.3 milyon çocuğu tehdit ettiği, yaklaşık 2 milyon çocuğun ise okula gidemediği dile getirildi. UNICEF’in açıklamasında, savaş nedeniyle hastane ve içme suyu şebekelerinin büyük zarar gördüğü, 19 milyon kişinin günlük su ihtiyacını karşılayamadığı aktarıldı.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, geçen yılın Mart ayından bu yana Yemen’de hava saldırıları düzenliyor. Suudi Arabistan, sıklıkla sivilleri hedef alması, uluslararası anlaşmalarca yasaklanan misket bombası kullanması ve insan hakları ihlalleriyle gündeme geliyor. (AA)

http://www.radikal.com.tr/dunya/yemende-10-milyon-cocuk-savastan-etkilendi-1498223/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org