“Vicdani reddimdir” – Mansur Şahinkuşu

Vicdani reddimdir.

VİCDANİ REDDİMDİR

T.C devlet sisteminin her vatandaşına zorunlu olarak benimsetilen ‘ASKERİ GÖREV ‘ yada diğer bir ismi ile ‘ VATANİ GÖREV ‘ adı altında insan öldürme veya başkalarının hak ve özgürlükleri için yaptığı direnişleri için kimseye zarar vermek istemediğim için RED ETTİĞİMİ açıklamaktayım.

Küçüklüğümden beri hep baskı ve zorla beynimiz yıkatılarak : Senin ordu görevin var diyerek bizi içinden çıkılmaz hallere soktular. Kürt, ermeniyi, hristiyanı, türkü hep birbirlerine düşman ederek büyülttüler. Sırf kendilerini daha büyük göstermek ve isimlerini yaymak için ezilen halkları görmezden gelip, kendi rahatlık ve dünyada isminin korkusuz olması için zorla bizi savaştırıp ama kendi elinde olan bilişimi ve maddi kaynakları, sadece ordunun gücünü arttırmak için kullanan zihniyetin bir parçası olmayacağım.

Sırf başkalarının çıkarları için İNSAN ÖLDÜRMEK istemiyorum. Her ne pahasına olursa olsun insan öldürmek istemiyorum. İNSAN ÖLDÜRMEK için bana emir veren kişinin kölesi olmayacağım. Devletin halka olan ve insanlık adına yaptığı her şiddetin karşısında yer alacağım. Bu sistemin yapısında hep erkek askerdir. Her Türk asker doğar sözü bize küçükken öğretmeye aşıladılar. Daha sonrasında ‘vatan borcu’ lafı altında bu aşılama ve beyin yıkamaları devam etti. Her laflarıyla bizi zorla askere götürme çabası : Askerlik görevini yapmadan iş yok.

Bir insan bir suçundan dolayı bir kez yargılanır, ki askere gitmemek bir suç olmaması lazım iken. Biz askere gitmezsek uzun süre cezaevinde kalarak özgürlüğümüz kısıtlanıyor. Ve tekrar soruluyor, askere gitmek istiyor musun diye: Hayır ben bu hakkımı red ediyorum dersek ve yine askere gitmek istemezsek yine cezaevine giriyoruz. Bu bir kısır döngü oluyor. Bu anlattıklarım insanlık suçu değil de ne ?

Adam öldürmeyi ve bu sistemin yapısını red ettiğimiz için: ‘VATAN HAİNİ ‘ damgası yemek. Sanki her doğan kişinin orduya karşı sorumluluğu var gibi yetiştirilmeye zorlandık. İnsanın devlete karşı sorumluluğu vardır. Orduya karşı yoktur. Bize vatan haini denilip, ama sırf barış için dünyayı otostop ile gezen İTALYAN : Pippa Bacca yı çirkince tecavüz edip ve öldüren. Halk için direnen Atakanın çirkince öldürülmesi ve buna benzer çok örnek verebileceğim bir sistemde bizim gibi düşünenlere VATAN HAİNİ diye anılmaktan nefret ediyorum.

Öyle bir sistemdeyiz ki,

Askerlik görevini yapmak istemeyenler: Evlenemezler. Çocukları olsa, çocuğuna kimlik alma şansı yok. Yasal olarak çalışma hakkı yok. Pasaport çıkarma şansı yok. Oy kullanma hakkı yok. Hastalansa hastaneye gidip muayene olma şansı yok. Her an bir kimlik kontrolünde özgürlük kısıtlamam var. Bu bir sistemin yaptığı bir suç değil de , benim askere gitmeyip insan öldürmek istememem suç ise, ben suçlu olayım. Ve ne şekilde olursa ve ne renkte olursa olsun o askeri kıyafeti hiç giymeyeceğimi ve Vicdani reddimi açıklıyorum

Mansur Şahinkuşu

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org