Paris’te vicdani ret ve “şüpheli asker ölümleri” tartışıldı

Daha önce Almanya’nın Hamburg, Hanover, Berlin ketlerinde benzer etkinliklerde çeşitli grup, yapı ve bireyler ile bir araya gelen ‘Eğitim Zayiatı’ belgeseli yönetmeni Anıl Çizmecioğlu ve Vicdani Retçi Ercan Jan Aktaş bu defa da Paris’deki etkinliklerde bir araya geldiler.

PARİS’TE VİCDANİ RET VE KIŞLADA YAŞANAN ASKER ÖLÜMLERİ TARTIŞILDI

Paris anti-militarist inisiyatifi ve Vicdani Ret Derneği/İstanbul birlikte Paris’de iki etkinlik gerçekleştirdi. Daha önce Almanya’nın Hamburg, Hanover, Berlin ketlerinde benzer etkinliklerde çeşitli grup, yapı ve bireyler ile bir araya gelen ‘Eğitim Zayiatı’ belgeseli yönetmeni Anıl Çizmecioğlu ve Vicdani Retçi Ercan Jan Aktaş bu defa da Paris’deki etkinliklerde bir araya geldiler. İlki 14 Mayıs tarihinde La Commune adında bir mekânda gerçekleşti. Fransız anti-militarist ve de anarşist çevrelerin etkinliklerini gerçekleştirdikleri bu mekandaki etkinliğe, Local Des Citoyens du Monde adına Claud Verrel, EBCO adına Maurice Montet, YXK temsilcisi Jiyan Armanc Kerboran, çeşitli üniversitelerden üniversite öğrencileri ve Türkiye sosyalist yapılarından doğru bireyler katıldı.
Université Paris VIII Vincennes-Saint-Denis öğrencisi Elisa Couvert’in kısa açılış konuşmasından sonra Ercan Jan Aktaş sunumunda Türkiye‘deki vicdani ret, militarizm ve kışla içinde yaşanan “şüpheli asker ölümleri”ne dikkat çekti. Gelen sorular üzerine; “militarizm dendiğinde hep Türkiye’den konuşuluyor, oysa Paris’den doğru konuşuyoruz burada ve buradaki örtülü militarizmi, devlet şiddetini yeterince görmüyoruz. Dünyanın bir çok yerinde yaşanan savaşlar için silahlar bu ülkede üretilip gönderiliyor, buna dair de bir şeyler yapmak gerekir.“ Devamına ise, “Türkiye’den doğru elbette devlet şiddetini ve de militarizmi konuşacağız, bizler vicdani retlerimizi yaparken ‘savaşın insan malzemesini kurutmak‘ için bir adım attığımızı söylüyoruz, ancak Avrupa’da yaşayan Türkiyeliler ‘dövizli askerlik‘ ile savaşa ekonomik kaynak sağlıyorlar. Bu durumu görmek ve bu duruma dair ciddi şekilde bir şeyler yapmak gerekiyor.“ Devamında soru ve cevaplar ile etkinlik devam etti.
İkinci oturumda ise kışlada yaşanan “şüpheli asker ölümleri”ni anlatan ‘Eğitim Zayiat‘ belgeseli gösterildi. Belgeselin gösteriminden sonra yönetmen Anıl Çizmecioğlu belgeselin yapım hikayesini anlattı.
İkinci etkinlik ise 16 Mayıs tarihinde Ahmet Kaya Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Paris Anti-Militarist İnisiyatifi’nden Vicdani Retçi Yunus Özdemir açılış konuşmasını yaptı. Bu kez ise katılımcılar Türkiye’den doğru bir şekilde Fransa’ya gelen Türk ve de Kürt sosyalist yapı ve bireylerinden oluşuyordu. Özellikle sol ve sosyalist yapıların militarizmi sorunsallaştırmamalarını eleştiren vicdani retçi Ercan Jan Aktaş; ”Yıllardır sokak eylemlerimiz ile ‘Militarizm öldürür’ diye ses vermeye çalışıyoruz. Evet, militarizm Türkiye’de sokaklarda, okullarda, kırlarda ve son olarak da maden ocaklarında öldürmeye devam ediyor.
Bu ölümlerin bir başka çeşidini de Paris sokaklarında yaşadık, üç devrimci Kürt kadını beş yüz metre ilerimizde katledildi. Bu anlamıyla şiddet ve militarizm Türkiye’de olduğu kadar Paris sokaklarında da insanları vurmaktadır. Bütün bunlar yaşanırken bir şeyi anlamakta özellikle güçlük çekiyorum, militarizm dendiğinde sol ve de sosyalist yapılar neden bu durumu görmezden gelirler, militarizm analizi yapılmadan Türkiye’den doğru devlet-toplum değerlendirmeleri eksik kalacaktır. Aynı eksik yaklaşımı anti-militarizm söyleminde de görmek mümkün. Anti-militarist olmak adeta devlet/sisteme karşı olan mücadelede geri çekilmek gibi algılanıyor, oysa vicdani retçiler yıllardır çeşitli eylem ve de etkinlikler ile sokaklardalar. Hatta kışla içinde yaşanan “şüpheli” asker ölümlerine doğrudan ve de sokak eylemi ile ilk vicdani retçiler dikkat çektiler.” Bir şekilde Türkiye’den gelmiş bireylerin-erkek- vatandaşlık, askerlik sorunları, dövizli askerlik konuları konuşuldu. Devamında gelen sorular ile tartışmalar devam etti.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org