Vicdani ret karşıtı AKP utanmadan destek istedi

İktidara geldiği yıldan beri vicdani ret konusunda tek bir yasal düzenleme yapmayan, vicdani retçileri sivil ölüm, hapis ve işkence ile cezalandıran AKP’nin Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu Vicdani Ret Derneği’ne bir mektup gönderdi.

İktidara geldiği yıldan beri vicdani ret konusunda tek bir yasal düzenleme yapmayan, vicdani retçileri sivil ölüm, hapis ve işkence ile cezalandıran AKP’nin Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu Vicdani Ret Derneği’ne bir mektup göndererek seçim öncesi reklam yaptı, “Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) uygun bir örgütlenme özgürlüğü” sağladıklarını iddia etti. Oysa vicdani retçiler ve destekçileri, düşüncelerinden ötürü “halkı askerlikten soğutmak” ve “bakaya durumuna düşmek” gibi AİHS’e aykırı suçlarla yargılanıyor.

Yalanlarını itiraf etmişlerdi
Avrupa Konseyi’ni yaklaşık 10 yıl boyunca “Vicdani ret konusunda yasal düzenleme yapıyoruz” diye oyaladıktan sonra geçen yıl bu konuda yalan söylediklerini itiraf etmek zorunda kalan ve Türkiye’nin defalarca AİHM’de tazminat ödemesine yol açan AKP, Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Merve Arkun adına gönderilen mektupta seçim sonrasına dair “Yeni bir sinerji yakalamak” gibi vaatlerde bulundu.

Destek istiyorlar
Bugüne kadar hiçbir talebimizi ve çağrımızı dikkate almayan AKP, bu mektupta “sivil toplum ile istişarelerde bulunduklarını” iddia ederek derneğimizin desteğine ihtiyaçları olduğunu ifade etmiştir. Bu vesileyle bir kere daha söylüyoruz: Vicdani ret konusunda hiçbir adım atmayan, ülkeyi çatışmalara sürükleyen, bedelli askerlikle gençleri borçlandıran bu partiye verecek desteğimiz yok. AKP’nin savaşlarına karşı vicdani reddi savunmaya devam edeceğiz.

Vicdani Ret Derneği

vr-der-davutoglu-mektup-zarf

vr-der-davutoglu-mektup-sayfa-1
vr-der-davutoglu-mektup-sayfa-2

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org