Vicdani Retçi İnan Mayıs Aru’ya 6 Ayrı Davadan Ceza Verildi

Vicdani retçi İnan Mayıs Aru’ya yoklama kaçağı olduğu gerekçesiyle askere gitmediği için 6 ayrı davadan 6 ayrı ceza verilerek toplamda 10 ay hapis cezası ve 500 lira adli para cezası verildi.

Vicdani retçi İnan Mayıs Aru’ya bugün görülen duruşmada Tavşanlı 1. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından yoklama kaçağı olduğu gerekçesiyle askere gitmediği için 6 ayrı davadan 6 ayrı ceza verilerek toplamda 10 ay hapis cezası ve 500 lira adli para cezası verildi. Hapis cezaları ertelendi.

İnan Mayıs Aru’ya daha önce de Tavşanlı 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 5 ay hapis cezası hapis verilmiş ve adli para cezasına çevrilmişti. Bu cezaya ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapılmıştı.

Vicdani retçi Aru hakkında verilen bu ceza, 2017’de açılan bir davaya ilişkin. Bu tarihten sonra Aru hakkında açılan ceza davaları birleştirilmiş ve toplamda 6 ayrı dava olmuştu. Bu davalarda verilen ceza, istinaf mahkemesince usul sebepleriyle bozulmuştu. Bugün verilen cezaların bu nedenle 5 yıllık geçmişi mevcut.

Aru’nun müdafiliğini üstlenen Av. Gökhan Soysal, Aru hakkında aynı suçlamayla daha önce de ceza verildiğini hatırlatarak öncelikle davanın reddini istedi. Ayrıca Av. Gökhan Soysal vicdani reddin bir hak olduğunu, müvekkilinin vicdani retçi olduğunu ve daha önceki aşamalarda delillerin sunulduğunu, vicdani reddin hak olduğuna ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararları olduğunu, müvekkilinin daha önce kesinleşen cezasına ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapıldığını ve yıllardan beri bu konuda karar verilmediğini, anayasada askerliğin zorunlu olmadığını, kanunun da anayasaya aykırı olduğunu belirterek Aru’nun beraatini istedi.

Savcı ise Aru’nun cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme, 6 ayrı davadan da Aru’ya ceza verdi. İlk davadan Aru’ya 1 ay hapis cezası verildi, ceza 25 güne düşürülerek 500 TL adli para cezasına çevrildi. İkinci açılan davadan Aru’ya 4 ay hapis cezası verilerek 3 ay 10 güne düşürüldü ve cezanın ertelenmesine karar verildi. Diğer davalardan da 4 kez 2 ay hapis cezası verildi ve 1 ay 20 güne düşürülerek ertelendi. Toplamda vicdani retçi İnan Mayıs Aru’ya 10 ay hapis cezası ve 500 TL adli para cezası verilmiş oldu.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org