Vicdani Retçi Savda İsviçre`de gözaltına alındı

İsviçre Polisi tarafından yarın Kıbrıs’a gönderilecek olan Savda’nın avukatı Fazıl Ahmet Tamer, Savda’ya yapılan uygulamanın hukuki ve mantıki hiçbir gerekçesinin olmadığını belirterek, İsviçre’nin hem uluslararası sözleşmeleri hem de Cenevre Sözlesmesi’ni ihlal ettiğine dikkat çekti.

21.06.2020
Vicdani Retçi ve insan Hakları aktivisti Halil Savda İsviçre’in Zürih Havalanında gözaltına alındı.

Türkiye`de hakkında açılan davalar ve tutuklama kararı nedeniyle Kıbrıs`a iltica eden ve üç yıldır Kıbrıs’ın Larnaka kentinde sürgünde yaşayan Vicdani Retçi ve İnsan Haklari aktivisti Halil Savda dün aksam geldiği İsviçre`nin Zürih Havalanında gözaltına alındı. Dün akşam saat 22:00 sularında indiği Zürih Havalanı’nda İsviçre Sınır Polisi tarafından pasaport ve kimliğine el konulan Savda’nın İsviçre’ye girisine izin verilmeyerek gözaltı işlemi yapıldı.

İsviçre polisi Savda’nın İsviçre’ye girmesine engel olarak, SEM`in (İsviçre Göçmenlik Sekreterliği) “Kovid-19`un Avrupa Birliği üyesi ülkelerin birisi veya birden fazlası için genel kamu düzeni, yerel güvenlik, kamu sağlığı veya uluslararası ilişkiler açısından tehlike teşkil etmektedir” kararını gerekçe gösterdi.

‘Politik mülteci olduğum için mi İsviçre’ye Girmem Tehlikeli?’

Özgür Manşet’e bilgi veren Savda ise, SEM’in 15 Haziran itibarı ile Şengen ülkeleri ve AB üyesi olan Kıbrıs ve Romanya gibi ülkeler ile kısıtlama olmaksızın sayahat olanağı tanıdığını hatırlatarak, “Kıbrıs ve diğer AB üyesi ülkeler İsviçre’ye seyahat edebiliyor. Ancak benim girmem engellendi. Gerekçe olarak diyorlar ki ‘Senin İsviçre’ye girmen ülkemiz ve AB için tehlikeli’. Ancak diğer Kıbrıs ve AB vatandaşları İsviçre’ye girebiliyorlar. Onların girmesi tehdit oluşturmuyor mu?” diye çifte standart kararına tepki gösterdi.

Havaalanı polisinin kendisine yönelik uygulamasını ayrımcı bulduğunu söyleyen Savda, “Zürih havaalanında bir tür rehin alınmış durumundayım. Seyahat belgelerim ve kimlik kartım BM Mülteci Komiserliği Kararları uyarınca Kıbrıs Hükümeti tarafından verildi. İsviçre devleti bu sözleşmelere taraf. Geçtigimiz iki yıl boyunca defalarca İsviçre’ye seyahat ettim ve ilk defa böyle bir uygulama ile karşılaştım. Bu uygulama İsviçre polisinin mülteci karşıtlığının bir ürünü mü? Doğrusu buna ‘hayır’ diyemiyorum” şeklinde tepki gösterdi.

İsviçre Polisi tarafından yarın Kıbrıs’a gönderilecek olan Savda’nın avukatı Fazıl Ahmet Tamer, Savda’ya yapılan uygulamanın hukuki ve mantıki hiçbir gerekçesinin olmadığını belirterek, İsviçre’nin hem uluslararası sözleşmeleri hem de Cenevre Sözlesmesi’ni ihlal ettiğine dikkat çekti. İsviçre Hükümeti’nin ayrımcılık yaptığını söyleyen Tamer, Savda’ya yapılan uygulamaya ve Savda’nın Kıbrıs’a geri gönderilmesine yarın itiraz edeceklerini ifade etti.

Kaynak: Özgür Manşet

**

Halil Savda’nın yaşanılanlara dair mesajı:

1-Zürih havaalanı polisinin deport kararı avukat Ahmet Fazıl Taner ve Nesrin Ulu’nun itirazına rağmen uygulandı. Zürih polisi tarafından 13:35 uçağı ile Larnaka-Kıbrıs’a geri gönderildim.

Zürih polisinin tutumu kötüydü ve keyfiydi.

İtirazımız SEM’in masasında.

2-Avukat arkadaşlar bu keyfiliğin ve ayrımcılığın peşini bırakmazlar.

AB üyesi ülkelerin vatandaşlarını Covid 19 için tehdit görmeyip AB üyesi ülkelerde oturumu olup seyahat için geçerli kimlik ve pasaport taşıyan mülteci bir kişiyi tehdit görmek hem saçmalık hem ayrımcılıktır.

3-Son yıllarda avrupa’da ırkçılık ve ayrımcılık büyüyor. Bu kaygı verici.
Özellikle mülteci olarak yaşayan kişilere dönük keyfi ve kötü tutumlar artmış durumda.
Hak savunucuları ve özgür yaşama çabasında olanlar olarak bu ayrımcılık ile mücadele etmeyi sürdüreceğiz.

4-İyiyim ve Zürih-Larnaka yolculuğum iyi geçti.
Dünden beri dayanışmalarını gösteren herkese çok çok teşekkür ederim.
Bir çoğunuz ile bire bir telefon ile konuştum veya yazıştım.

Hepinize minnettarım. İyi ki varsınız❤️🌹

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org