Vicdani Retçi Sergen Sucu’ya Hastanede Askere Gel Çağrısı

Ekolojist ve Vicdani Retçi Sergen Sucu’nun Ankara’da böbrek rahatsızlığından dolayı ameliyat geçirdiği hastaneye saat 05.45 civarı polisler gelerek ‘asker kaçağı’ olduğu iddaası ile 15 gün içerisinde askerlik şubesine gitmesi gereken bir tebliğe imza atmasını istedi.

Yannis V Yaylalı
Otellerden sonra hastanelerde de polis ‘asker kaçağı’ mesaisine başladı. Ekolojist ve Vicdani Retçi Sergen Sucu’ya Ankara’da ameliyat olduğu hastane de askere git çağrısı yapıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hala Başbakan olduğu 2013 tarihinde bakaya kalmış 600 bin “asker kaçağının” olduğunu ve bu durumda olanların daha önce uygulamadan kaldırılan Genel Bilgi Taraması (GBT) ile yakalanacağına dair açıklama yapmasının ardından, Emniyet müdürlüğünün olumsuz görüş bildirmesine rağmen Milli Savunma Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı arasında 2005 yılında iptal edilen “Yoklama Kaçağı ve Bakaya Bilgilerinin Elektronik Ortamda Paylaşımına Dair Usul ve Esaslar Hakkında” olan uygulama tekrardan yürürlüğe girmişti.

Yapılan düzenleme ile artık ‘asker kaçakları da polis GBT’sine dahil edildi. Bunun sonucunda asker kaçakları ve vicdani retçiler gittikleri otellerde ya zorla gözaltına alınarak askerlik şubesine götürülüyor ya da askerlik şubesine teslim olmaları gerektiğini söyleyen evraklara zorla imza atmaları isteniyordu.

Otellerden sonra hastanelerde de polis ‘asker kaçağı’ mesaisine başladı. Ekolojist ve Vicdani Retçi Sergen Sucu’ya ameliyat olduğu hastanede askere git çağrısı yapıldı.

Ekolojist ve Vicdani Retçi Sergen Sucu’nun Ankara’da böbrek rahatsızlığından dolayı ameliyat geçirdiği hastaneye saat 05.45 civarı polisler gelerek ‘asker kaçağı’ olduğu iddaası ile 15 gün çerisinde askerlik şubesine gitmesi gereken bir tebliğe imza atmasını istedi.

Sucu gelen polislere asker kaçağı olmadığını, vicdani retçi olduğunu söyleyerek uzatılan evrağın üzerine de vicdani retçi olduğunu yazarak imzadan imtina ettiğini yazdı. Daha sonra evrağın bir nüshasını bırakan polisler hastaneden ayrıldılar.

Telefon yolu ile görüştüğümüz Vicdani Retçi Sergen Sucu’nun kendisini zorla askere almaya kalkışanlara bir de mesajı var: ”Sevgili arkadaslar, dün ameliyat oldum. Durumum iyi. Hastanede dahi yatağa bağlı kişilere 2 polis gonderen anlayışa tekrar bildiriyorum, ben asker kaçağı değil vicdani retçiyim.”

barisicinaktivite.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org