Vicdani Retçiler Bilkent Barış Günlerinde

Bilkent Üniversitesi Genç Aydınlanma Kulübü bu hafta sonu Barış Günleri adlı bir etkinlik düzenliyor. İki gün sürecek etkinlikte Pınar Öğünç, Halil Savda ve İnan Mayıs Aru’nun katılımcı olduğu “Antimilitarizm ve Vicdani Ret” oturum da düzenlenecek.

Bilkent Barış Günlerine Çağırıyor

Bilkent Üniversitesi öğrencilerinin düzenlediği Barış Günleri bu haftasonu pek çok katılımcı ile adalet, barış, hakikat, antimilitarizm, cinsiyet politikaları gibi konularıyla bu haftasonu gerçekleşecek.
Ankara – BİA Haber Merkezi
20 Aralık 2013, Cuma 11:11

Bilkent Üniversitesi Genç Aydınlanma Kulübü bu hafta sonu Barış Günleri adlı bir etkinlik düzenliyor. İki gün sürecek etkinlikte cezaevleri, Roboski, antimilitarizm, vicdani ret, cinsiyet politikaları gibi pek çok konu ele alınacak.

Bilkent Üniversitesi öğrencilerinin çağrı metninde şu ifadeler yer alıyor:

“Üniversiteler merdiveniyle, ağacıyla öğrencilere ait, barışı da öğrenciler olarak hep beraber kuruyoruz. 1915’i konuşuyoruz, Hrant Dink’i anıyoruz, Roboski’nin acısını paylaşıyoruz, barışın yolunu yordamını kendi ellerimizle örüyoruz. Kadınız ve barış istiyoruz, barışın devletlere bırakılamayacak kadar değerli ve bizim olduğuna inandığımızdan, onu ellerimizi kanatarak da olsa kendimiz çekip çıkarıyoruz. Ermeni’yiz ve barış istiyoruz, Kürt’üz ve adalet talep ediyoruz. Eşcinseliz ve barışa inanıyoruz.”

“Adalet nedir? Muktedirin adaleti ne kadar adildir? Lûtfedilmiş adaletin bahşettiği ne kadar bize aittir? Eşitlik adaletin neresine düşer? Adalet ve barış ilişkisini, adaleti nasıl kuracağımızı, eşitliği neresinden tutacağımızı tartışmak, toplumsal barış yolunda adım adım ilerlemek için, Roboski’yi unutmamak için, 1915’i anmak, bir kez daha eşcinsel, çok kez daha trans olmak için sizi davet ediyoruz.”

Başlıklar, katılımcılar

Etkinliğin ilk gününde Meral Akbaş ve Ahmet Toköz’ün katılımıyla “Cezaevlerine Bakmak”; İsmail Saymaz, Ahmet Saymadi ve Sebahat Tuncel’in konuşmacı olduğu “Toplumsal Barışın İnşası” oturumları gerçekleşecek. İlk gün, Tanıl Bora, Ceren Kalı ve Efkan Bolaç’ın katılımıyla “Adalet ve Barış” tartışmasıyla sonlanacak.

Pazar günü İhsan Eliaçık, Garo Paylan ve Veli Encü’nün konuşmacı olduğu “Hakikatle Yüzleşmek” oturumu ile başlayacak. Pınar Öğünç, Halil Savda ve İnan Mayıs Aru’nun katılımcı olduğu “Antimilitarizm ve Vicdani Ret” oturumunun ardından etkinlik, Levent Pişkin ve Yıldız Tar’ın konuşmacı olduğu “Cinsiyet Politikaları” oturumu ile sona erecek.

* Bilkent Üniversitesi dışından gelecek kişilerin kapıda sorun yaşamamak için isimlerini [email protected] adresine göndermeleri gerekiyor. Bilkent Üniversitesi dışından katılım için Üniversite’ye gelen ücretsiz servisler kullanılabilir. (Kullandığınız servislerin Merkez Kampusa uğradığından emin olunuz.) Servis saatlerine/ duraklarına ve güzergaha bu linkten ulaşılabilir. (BK)

Kaynak: bianet.org

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org