Vicdani Retçiler Günü’nde İzmir’de 6 Kişi Vicdani Reddini açıkladı

İzmir’de 6 kişi, “Savaşın, tahakkümün, hiyerarşinin, erklerin karşısına vicdanımızı koyuyoruz” sloganıyla Halkların Köprüsü Derneği’nde düzenledikleri basın toplantısıyla vicdani retlerini açıkladı.

Vicdanı Retçiler: Çürük olan sizsiniz

Kaynak : Diha
İzmir’de bir grup, “Savaşın, tahakkümün, hiyerarşinin, erklerin karşısına vicdanımızı koyuyoruz” şiarıyla vicdani retlerini açıkladı. Vicdani reddini açıklayanlardan Hasan Çelik, vereceği tek savaşın erilliği, tüm iktidar ve devletleri, kirli ahlak sistemini yıkmak için vereceği sınıf savaşı olacağını belirterek, “Askerlik yapmaya elverişli değilim çürük olan sizsiniz” dedi.

İzmir’de 6 kişi, “Savaşın, tahakkümün, hiyerarşinin, erklerin karşısına vicdanımızı koyuyoruz” sloganıyla Halkların Köprüsü Derneği’nde düzenledikleri basın toplantısıyla vicdani retlerini açıkladı. Vicdani reddini açıklayanlardan Hasan Çelik, hiçbir zenginin ölmediği ve “bedelli parası olmayan her Türk’ün asker doğduğu” bir savaşa katılmayacağını belirterek “Ömrümden ömür çalmanıza, benliğimi ele geçirmenize, bana o üniformayı giydirmenize izin vermeyeceğim” dedi.

Kanının son damlasına kadar vereceği tek savaşın erilliği, tüm iktidar ve devletleri, kirli ahlak sistemini yıkmak için zenginlere ve devlete karşı vereceği sınıf savaşı olacağını belirten Çelik, “Askerlik yapmaya elverişli değilim çürük olan sizsiniz” ifadesinde bulundu.

Kürdistan’da çocukları katletmeyi reddediyoruz!

Vicdani reddini açıklayanlardan Amerikan vatandaşı Tyson Whitfield, dünyaya bir siyah olarak geldiğini belirterek, “Babam gibi Irak’ta çocukları öldürmemi ya da Kürdistan’da çocukları, sivilleri katletmemi emrettiniz. Sizin adınıza hiçbir canlının canını yakmayacağım. Canını yakacağım yegâne canlılar sınıf savaşı yöntemleriniz ve sizlersiniz” diye konuştu.

Askere gittiği için pişmanlığını açıkladı

2014 yılında toplum, aile ve ekonomik baskılardan dolayı askere gitmek zorunda bırakıldığını belirten Canberk Olga, askerliğe gittiği için pişman olduğunu açıkladı. “Yaşamımızı çalan devlet, askerlikle beraber bizi istekleri doğrultusunda harcayabilecekleri bir piyona çeviriyor” diyen Olga, hiç kimsenin devlet uğruna ölmemesi ve öldürmemesi için hiç kimsenin askere gitmek zorunda bırakılmaması için vatandaş olmayı, asker olmayı reddetmesi gerektiğine dikkat çekti.

Vicdani Ret’tini açıklayan 6 kişinin ismi şöyle: Canberk Olga, Barış Narin, Barış Eser, İbrahim Yavuzöz, Hasan Çelik ve Tyson Whitfield.

http://barisicinaktivite.com/vicdani-retciler-curuk-olan-sizsiniz/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org