Vicdani retçiye, hukuku çiğneyerek pasaport vermeyen Beyoğlu Emniyeti protesto edilecek (13 Şubat, 15.30)

Olmadığını askerlik şubesinin de kabul ettiği, “işlem yapılmasında sakınca yoktur” yazan bir belge getirmesi istenerek, vicdani retçinin pasaport almasını engellemeye çalışan Beyoğlu Emniyeti’nden bugün saat 15.30’da tekrar randevu alındı. Bu randevuya basın da davet edildi.

Konuyla ilgili olarak Vicdani Ret Derneği yöneticisi avukat Davut Erkan’ın yapmış olduğu açıklama:

2 Şubat günü pasaport başvurusu yapan derneğimiz üyesi Hüseyin Civan, bakaya olduğu gerekçesiyle Üsküdar askerlik şubesine götürülmüş ve hakkında tutanak tutulmuştu. Bu tutanakla birlikte 15 gün süre verildiğinden yakalama emri de kaldırılmıştı.

Bu süreçten sonra, 6 Şubat Cuma günü Beyoğlu Emniyet’e pasaport başvurusu yapan Hüseyin’den keyfi olarak gerçekte olmayan bir belge istendi. İstedikleri, askerlik şubesinin düzenleyeceği “işlem yapılmasında sakınca yoktur” yazan bir belge. Emniyetteki memurlarla görüşmemizde böyle bir belgenin olmadığını, bunu kendilerinin uydurduğunu söylemiştik. Ancak pasaport ihtiyacı nedeniyle Hüseyin yine de Askerlik şubesine gidip sordu. Üsküdar Askerlik Şubesi de, böyle bir belgenin ve uygulamanın olmadığını, bunu Beyoğlu Emniyetin uydurduğunu doğruladılar.

Bu durumun üzerine gitmek, resmiyete kavuşturmak ve teşhir etmek için başvuru için tekrar randevu aldık. 13 Şubat Cuma günü saat 15:30’da, İstiklal Caddesi Zambak Sokak’ta bulunan Beyoğlu Emniyet müdürlüğü’ne tekrar gideceğiz.

Özellikle basının konuya dikkatini çekmek istiyoruz bu nedenle basın mensubu arkadaşların mümkünse orada hazır olmalarını, değilse ajanslarını, gazete veya TV’lerini haberdar etmelerini rica ederiz.

Selamlar
Av. Davut ERKAN

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org