Vicdani retçiye ‘yoklama kaçağı’ davası

Mersin’deki duruşmaya vicdani retçi Mahmut Elkuş daha önce ifade verdiği için katılmazken Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Av. Gökhan Soysal duruşmaya katıldı. Mahkemece dosya karar verilmek üzere incelemeye alındığı gerekçesiyle 5 Mart 2020 tarihine ertelendi.

Mersin 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmada yoklama kaçağı olmak suçundan yargılanan vicdani retçi Mahmut Elkuş hakkındaki duruşma ertelendi.

Mersin’deki duruşmaya vicdani retçi Mahmut Elkuş daha önce ifade verdiği için katılmazken Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Av. Gökhan Soysal duruşmaya katıldı.

Daha önce Askerlik Kanunu’nun 1. Maddesinin anayasaya aykırı olduğundan bahisle Anayasa Mahkemesi’nin somut norm denetiminden geçmesi gerektiğini belirten Av. Soysal Askerlik Kanunu’nun kaldırılması sonucu aynı talebini bu sefer yeni Askerealma Kanunu hakkında tekrar etti. Mahkeme, talebin gelecek duruşma değerlendirilmesine karar verdi.

Mahkemece dosya karar verilmek üzere incelemeye alındığı gerekçesiyle 5 Mart 2020 tarihine ertelendi.

Konuya ilişkin konuşan Vicdani Ret Derneği Eş Başkanı Av. Gökhan Soysal, kanunlar değişse de TC Devleti’nin üzerine düşen uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlüklerini yerine getirmediğini belirtti. Askerlik Kanunu’nun yerine getirilen Askerealma Kanunu’nda da vicdani retçilerin görmezden gelindiğini belirten Av. Soysal, vicdani ret hakkının halihazırda anayasal bir hak olduğunu, TC Devleti’nin daha önce vicdani ret hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nce defalarca tazminata mahkum edildiğini belirterek hakimlerin kararlarında politik saiklerle değil hukuk idealleriyle hareket etmesi gerektiğini belirtti.

Mahmut Elkuş 15 Mayıs 2004’de vicdani reddini açıklamıştı.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org