“Vietnam Sendromu gibi Kürdistan Sendromu da oluyor, olacak”

Vicdani ret aktivisti Oğuz Sönmez, “Ünlü boksör Muhammed Ali ve Eski ABD Başkanı Bill Clinton Vietnam savaşına karşı vicdani retlerini açıklamışlardı. Türkiye’de bu durum gelişmeli. Özellikle ünlü insanlar savaşa karşı sesini yükseltmeli. ‘Ben Kürt öldürmeyeceğim’ demeli” dedi.

‘Kürdistan sendromu oluşuyor’

16 Mayıs
AMED (DİHA) – Kürdistan’da AKP eliyle şiddetlenen savaş nedeniyle sivil katliamların yanı sıra yüzlerce asker yaşamını yitirdi, binlercesi de yaralandı. Çatışmalarda kullanılan özel harekatçıların birçoğu psikolojik sorunlar yaşarken, durumu değerlendiren vicdani ret aktivisti Oğuz Sönmez, tıpkı Vietnam’da insanlık dışı katliamlara imza atan ABD askerlerinde olduğu gibi Kürdistan’da savaşan devlet güçlerinde de benzer durumun ortaya çıktığını dile getirdi.
vr-oguz-sonmez
AKP’nin iktidarını güçlendirmek için kural tanımadan yaydığı savaş şiddetlendikçe vicdani reddini açıklayanların sayısı da artıyor. ABD’nin 1963 yılından 73 yılına kadar Vietnam’da sivilleri katletmesiyle ABD’de başlayan barışçıl eylemler ve vicdani ret hareketiyle Türkiye’de yaşananların benzer yanları olduğu değerlendirmesi yapan vicdani ret aktivisti Oğuz Sönmez, Kürdistan’da yürütülen savaşa karşı Türkiye’de barışçıl bir toplumsal hareketlenmenin başlaması gerektiğini ifade etti. Kürdistan ve Vietnam’daki savaş arasında benzer yanların olduğunu vurgulayan Sönmez, “Vietnam Sendromu gibi Kürdistan Sendromu da oluyor, olacak” dedi.

‘ABD’deki vicdani ret hareketi örnektir’

Modern çağda vicdani reddin dünya savaşları esnasında gündem olduğuna değinen Sönmez, anti militarizmin ABD’nin Vietnam işgali esnasında güçlü bir direniş gösterdiğini ifade etti. Vietnam Savaşı’nın ve Kürdistan’da yürütülen savaşın benzer olduğuna dikkat çeken Sönmez, ABD’de yaşayan insanların Vietnam savaşına karşı vicdani ret hareketi geliştirdiğini belirtti. Sönmez, ABD’deki vicdani ret direnişinin Vietnam’da ABD işgaline karşı yürütülen direnişten çok daha büyük etki yarattığına dikkat çekti.

‘Türkiye’deki insanlar da vicdani retlerini açıklamalı’

Türkiye’de herkesin Kürdistan’da yürütülen savaşa karşı vicdani reddini açıklaması gerektiğine değinen Sönmez, “Ünlü boksör Muhammed Ali ve Eski ABD Başkanı Bill Clinton Vietnam savaşına karşı vicdani retlerini açıklamışlardı. Türkiye’de bu durum gelişmeli. Özellikle ünlü insanlar savaşa karşı sesini yükseltmeli. ‘Ben Kürt öldürmeyeceğim’ demeli” dedi.

‘Toplum sessiz olsa da çocuğunu vermek istemiyor’

Vietnam’da ve ABD’de gelişen anti militarist direniş sonucu ABD ordusunun işgale son vermek zorunda kaldığını anımsatan Sönmez, “Bugün Kürdistan’da bir direniş var, ama Türkiye metropolleri sessiz” dedi. Toplumun sessiz olduğunu, ancak çocuklarını bu savaşa kurban vermek istemediklerine değinen Sönmez, zorunlu askere götürülenlerin cenazelerinde gelişen toplumsal refleks üzerine TSK’nin profesyonelleşmeye çalıştığını ifade etti.

‘TSK’nin açtığı kontenjanlara kimse başvurmuyor’

Yürütülen savaş yüzünden kimsenin TSK’ye başvurmadığını dile getiren Sönmez, “Yıllardır açtıkları 50 bin kadroya 10 bin kişi başvurmuş. Her gün sözleşmelere cezp edici maddeler ekliyorlar. Ev, araba, tazminat veriyorlar. TV’den reklam veriyorlar ancak çok az insan başvuruyor” vurgusu yaptı.

‘Psikolojik sakatlıkla dönecekler’

Sözleşmeli kontenjanlarına başvuranların genelde yoksul insanlar olduğuna dikkat çeken Sönmez, “Devlet bu insanlara üç kuruş para için savaş ve öl diyor. Ölenler ölüyor ancak sağ kalanlar hep toplumun başına bela olacak” dedi. Vietnam savaşından dönen askerlerin ABD’de gündem olduğunu hatırlatan Sönmez, “En son Ankara’da bir özel harekat polisi nişanlısını öldürüp intihar etti. Bunlar toplumun arasına fiziki ve psikolojik olarak sakat dönecekler. Kürdistan’dan dönen askerlerde bu durum mevcut” dedi.

https://fr.4everproxy.com/direct/aHR0cDovL3d3dy5kaWNsZWhhYmVyLmNvbS90ci9uZXdzL2NvbnRlbnQvdmlldy81MTY0OTI_ZnJvbT0yOTc1OTYwOTc4

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org