VR-DER, HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ ve Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel ile Görüştü

VR-DER üyeleri, dün (26 Nisan), TBMM’ye gitti. Öncelikli olarak HDP grup toplantısına katılan vicdani retçiler; ardından HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ ve Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel ile görüştü.

Vicdani Ret Derneği’nin, geçtiğimiz yıldan bu yana sürdürüğü Vicdani Ret Kampanyası dahilinde yürütülen lobi çalışmaları kapsamında, VR-DER üyeleri, dün (26 Nisan), TBMM’ye gitti.

Öncelikli olarak HDP grup toplantısına katılan vicdani retçiler; ardından HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ ve Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel ile görüştü.

Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanları Merve Arkun, Gökhan Soysal ve Vicdani Ret Derneği Avukatı Davut Erkan’ın gerçekleştirdiği görüşmede; HDP’nin daha önce vicdani ret konusunda sunmuş olduğu yasa teklifi değerlendirilirken; vicdani ret mücadelesinin daha da toplumsallaşması gereken bir mücadele hattı olduğu vurgulandı.

Grup toplantısında yaptığı konuşmada da vicdani ret hakkının, “ölmeyi ve öldürmeyi reddetme hakkı” olduğunu belirten ve herkesi vicdani ret açıklamaya çağıran HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, VR-DER üyeleriyle yapmış olduğu görüşmede de, bu hakkın temel bir insan hakkı olduğunu vurgulayarak; vicdani reddin savaş karşıtı hareket içerisindeki önemini vurguladı.

Yapılan görüşmede aynı zamanda, Vicdani Ret Derneği’nin, vicdani ret hakkı konusunda HDP ile birlikte yapabileceği çalışmalar da değerlendirildi.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org