VR-DER, ölen askerin ailesiyle kışlaya gitti

VR-DER’den Ercan Jan Aktaş, er Mahsun Yap’ın ölümünü araştırmak için Dersim’den gelen ailesi ile birlikte Edirne’deki askeri birliğe gitti ve izlenimlerini anlattı:

VR-DER’den Ercan Jan Aktaş, er Mahsun Yap’ın ölümünü araştırmak için Dersim’den gelen ailesi ile birlikte Edirne’deki askeri birliğe gitti ve izlenimlerini anlattı:

KIŞLADA “ŞÜPHELİ” BİR ÖLÜM DAHA
24 Kasım 2013 tarihinde Edirne 54’üncü Mekanize Tugay’ında yaşanan bir trafik kazası sonucu Dersimli er Mahsun Yap(22) yaşamını yitirdi. Mahsun muhalif bir ailenin çocuğudur. Kendisi de Gezi eylemleri sürecinde İstanbul’da eylemlere katılır ve bir eylemde yaralanır. Gitmek istememesine rağmen ailesinin de ifadesi ile “mecburen” gecikmeli olarak askere gider. Askerde iken çok sıkıntılı süreçler yaşar. Zorunlu askerliğinin kendisinin nasıl bir zulüm olduğunu biliyordu. Hatta ilk 5 aylık sürecinde yaşadıklarını sosyal paylaşım sayfasında “şu askeriyeyi yaşadıkça kaybolma korkusu içindeyim”, diye paylaşacaktır. Daha sonra firar eder, İstanbul’da iken ailesinin isteği üzerine tekrar kışlaya gider.
Kışlaya dönüşünde birliği değiştirilir. Bu değişikliğin ikinci gününde kışla içinde yaşanan bir trafik kazası sonucu yaşamını yitirir. Bunun üzerine Dersim’den annesi, babası, dayısı ve aile avukatı ile İstanbul’dan ise İHD’den, Vicdani Ret Derneği ve de Özgür Gündem Gazetesi’nden bir gazeteci ile birlikte yedi kişi 11 Aralık tarihinde Edirne’ye gittiler. Hem asker arkadaşları ve hem de Mahsun Yap’ın komutanları ile görüşmeler yapıldı. Kazanın olduğu alan yerinde görüldü.
Sürece dair askeri savcılık talebi ile açılan ve de Çorlu Askeri Mahkemesi’nde devam eden bir dava var. Mahsun Yap’ın ailesi ve de avukatı yapacakları konusunda hem askeri mahkemeden gelecek Savcılık iddianamesini ve hem de otopsi raporunu bekliyorlar. Buna göre bir süreç başlatacaklar. Vicdani Ret Derneği’de aynı şekilde süreci izliyor ve yapılacaklar konusunda aile ve de avukatı ile ilişkilerini sürdürüyorlar.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org