VR-DER yöneticisi Işık bir kez daha GATA’da!..

Askeri mahkeme, askeri cezaevi ve askeri hastane üçgeninde yaşamı gasp edilen; cezaevine kapatılan VR-DER yöneticisi vicdani retçi Ali Fikri Işık, şu anda “askerliğe elverişli olup olmadığının tespiti için” bir kez daha GATA’da tutuluyor.

SON DURUM (Ali Fikri Işık’tan mektup – 14.02.2014):

Merhaba Arkadaşlar;

Eğer bir futbol yazarı jargonuyla söylemem gerekirse; kendimi dar alanda kısa paslaşmalar sonucu serseme dönen o ”ünlü”yuvarlak top gibi hissediyorum. Geçen cuma gününden bu güne kaotik Türk futbolunun o aptallaştırıcı ”itiş kakışı” içinde sonuçsuz kalan hücum denemelerinin adeta kobayı! oldum.
Önce Halıcıoğlundaki askerlik şubesinde, orada tekrar hortlayan” Sen ekranda firar görünüyorsun”….Kardeş ben hava değişimindeyim,bak elimde raporum var, bu yetmezse al sana askeri mahkemenin söz konusu firar durumuna ait tutukluluğunu gerektirecek sebepler yoktur kararı, eğer o da yetmiyorsa Çorlu askeri savcılığının serbest bırakma tutanağı.
Elbette yetmedi. Batman askerlik şubesi arandi. Gelen yanıt hastaneye sevki uygundur.
Ama kasımpaşa askeri hastanesine.
”Beyler bayanlar benim Gata ya sevk edilmem gerekiyor” Yanıt ” Sevk zincirini aşmalarına imkan yokmuş.
Kasımpaşa askeri hastanesinde sorumlu tabip heyet günündeymiş. Bana ne! ama mecbur saat 15.30 a kadar bekledim.
Nihayet Gataya sevk evrakı elimde.
Ertesi gün Gata. Ana baba günü, yetmez, kiyamet günü ;yetmez ,bütün istanbul orada. saatler sonra gelen sıra ve gollll.
Evrak eksik. Kıta anket formu ya da daha modern deyimle kıta işlevsellik formu eksik. git getir.
”Hayır siz devletsiniz siz getirin. kendi işinizi bana neden yüklüyorsunz.” Sertleşmeler, küfür ve bankın üstüne fırlatılan evraklar.
Bir sonraki gün Edirneye yolculuk.
Ve bir ilginç süpriz. Bir yüzbaşının adeta yalvarark söylediği şu sözler” Gözünün yağını yiyeyim gevşeme, çıkar şu vicdani ret yasasını” Elimde olsa. hay hay.
ve Edirneden mevcutlu evraklı dönüş.
Gata da tekrar mahşeri kalabalıkta sıra. heyet için kurula gidiş. kuruldan tekrar randevu için kliniğe geri dön.
sonuç.
Klinik salı sabah saat 9 da randevu verdi. Çarşamba günü ise Heyete çıkış.
**

10.02.2014

Askeri mahkeme, askeri cezaevi ve askeri hastane üçgeninde yaşamı gasp edilen; cezaevine kapatılan VR-DER yöneticisi vicdani retçi Ali Fikri Işık, şu anda “askerliğe elverişli olup olmadığının tespiti için” bir kez daha GATA’da tutuluyor.

Daha önce de mahkeme tarafından GATA’ya sevk edilmiş ve çıkarıldığı heyet tarafından kendisine 3 ay “hava değişimi” raporu verilmişti. Verilen raporun süresinin bitiminden dolayı bu sabah Kasımpaşa’daki askeri hastaneye giden Işık, buradan Haydarpaşa GATA’ya sevk edilmiştir.

Daha önce zorunlu askerlik hizmetini reddetmiş birçok vicdani retçi arkadaşımızı “psikolojik rahatsızlık-kişilik bozukluğu-psiko seksüel bozukluk var” diyerek askeri hastanelere kapatan, yok sayan militarist kurum ve aygıtlar, şimdi de Ali Fikri Işık’ı askeri hastanede tutuyor.

arka plan bilgisi:
1980 darbesiyle girdiği cezaevinden çıktıktan sonra zorunlu askerliği reddeden Ali Fikri Işık, ‘firar’ suçlamasıyla tutuklandığı 2012 yılına kadar sivil ölüme maruz kaldı, kaçak bir şekilde yaşamak zorunda bırakıldı.

8 Haziran 2012’de Diyarbakır’da yakalandı ve tutuklanarak Edirne Askeri Cezaevi’nde hapsedildi. Mahkemede vicdani reddini ve savunmasını Kürtçe olarak yaptı. 17 ekim 2012 de, 3. duruşmada Kırklareli’ndeki askeri birliğine gitmesini isteyerek tahliye ettiler. Tabi
ki o İstanbul’a gitti. 
27 Şubat 2013 teki duruşmasında tekrar tutuklandı. Kendisine “firar” nedeniyle 1 yıl 15 gün hapis cezası verdiler. Tutuklanmasına itiraz edip açlık grevine başladı. 13 Marttaki duruşmasında, askeri disiplin ve emirlere uymamaktan “kınama” cezası verip tekrar tahliye ettiler.
Hakkında 3 kez “firar” davası açılan Işık’a ilk sevkedildiği Kasım Paşa Askeri Hastanesi “sağlam” raporu verirken, son sevkedildiği Haydarpaşa Askeri Hastanesi de 3 ay hava değişimi raporu verdi.

Ali Fikri Işık buna rağmen, hakkında açılan 5. “firar” davasından verilen “yakalama” kararına dayanılarak 23 Ocak’ta evinden, polislerce “zorla” gözlatına alınmış, birgün sonra çıkarıldığı Çorlu Askeri Mahkemesi tarafından serbest bırakılmıştır.

Milli Savunma Bakanlığı “asker kişinin bir başka mesleği olamayacağını” söylediği için Işık yazarlık mesleğini de yapamıyor, işsiz.
Işık, 15 Mayıs 2013 tarihinde kurulan vicdani ret derneğinin kurucularından olup halen dernek yönetim kurulu üyesidir.

 

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org