VR-DER’in düzenlediği Vicdani Ret Atölyeleri’nin 3. sü Ankara’da gerçekleştirildi

Vicdani Ret Derneği’nin düzenlediği Vicdani Ret Atölyeleri’nin Ankara ayağı Tayfa Kitap Kafe’de gerçekleştirildi. Aralarında Vicdani Ret Derneği üyeleri, vicdani ret aktivistleri, insan hakları alanında çalışan sivil toplum örgütlerinden çok sayıda kişi atölyeye katıldı.

‘Askerlik kutsal bir şey değildir’

2016-03-12 19:25:15
ANKARA (DİHA) – Vicdani Ret Derneği’nin düzenlediği Vicdani Ret Atölyeleri’nde konuşan Ercan Aktaş, “Askerlik kutsal bir şey değildir” dedi.

Vicdani Ret Derneği’nin düzenlediği Vicdani Ret Atölyeleri’nin Ankara ayağı Tayfa Kitap Kafe’de gerçekleştirildi. Aralarında Vicdani Ret Derneği üyeleri, vicdani ret aktivistleri, insan hakları alanında çalışan sivil toplum örgütlerinden çok sayıda kişi atölyeye katıldı. Atölyede vicdani red üzerine merak edilen konuları tartışarak, vicdani red hakkının toplumda yaygınlaşması gerektiği belirtildi. Yapılan atölye çalışmasında: Vicdani Ret üyeleri kendi deneyimlerini, hukuki ve yasal süreçler konusunda bilgiler ve Vicdari Ret Derneği’nin çalışmaları hakkında bilgiler aktarıldı.

‘Askerlik kutsal bir şey değildir’

İlk olarak Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Aktaş’ın hazırladığı sinevizyon çalışması izlendi. Aktaş, vicdani retçi olmak, halkı askerlikten soğutmanın yasal bir suç olmadığını belirterek, “Askerliğini yapmış kişiler birinci sınıf kabul edilirken, bunun dışında kalan kadınlar, insan hakları savunucuları ve vicdani retçiler ikinci sınıf olarak görülüyor. Askerlik kutsal bir şey değildir askerlik militarizm edilmiş bir yapıdır. Vicdani retçilerin sayısı da farklı inançlara ve görüşlere sahip kişilerde her geçen gün artmaktadır, şuan İslamcı, ülkücü birçok vicdani retçi arkadaşımız bulunmaktadır” dedi.

‘Askerlik cinsiyetçi kodlardan beslenir’

Vicdani Retçi ve Gazeteci Atlas Arslan, bir kadın olarak neden vicdani retçi olduğunu ve hangi süreçlerde vicdani ret beyanında bulunduğunu anlattı. Arslan, “Bir gazeteci olarak 28 Şubat davalarını takip ettiğim süreçte o mahkemelere girip çıkarken, mahkemeden tutun yargılanan askerlerin söylediği her şeyin militarizm yeniden ürettiğini fark ettim. Bunları fark ettiğim zaman militarizmin yeniden kendini sürdürmesine de yaptığım haberlerle içinde olmak istemediğime karar verdim. Dünya ordularındaki kadın askerlere bir bakın neredeyse hepsi cinsel bir obje olarak gösteriliyor. Çünkü askerliğin kendisi cinsiyetçi kodlardan beslenir ve kendini bu şekilde sürdürür. Kadınların vicdani retçi olması çok önemli çünkü bu cinsiyetçi milliyetçi ve fazlasıyla militarist yapı sadece erkeklerle alakalı değildir” diye konuştu.

‘Vicdani ret bir Anayasal haktır’

Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Gökhan Soysal ise Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi başta olmak üzere birçok insan hakları belgesinde din ve vicdani hakkın tanındığı ve bu sözleşmelerin taraf olan tüm devletleri bağladığını belirtti. Soysal, “Anayasa’da din ve vicdan özürlüğü bir hak olarak tanınmış alınmışken, askerliği zorunlu kılan bir hüküm yok, askerlik Anayasa da düzenlenmemiştir. İç hukukta Anayasa’nın 90’ıncı maddesi atfıyla herkes vicdani ret hakkına sahiptir. Ön yargıların aksine şuan hiçbir vicdani retçi hapishanede değildir” dedi.

‘Bedelli askerlik Kürdistan’daki savaşı finanse ediyor’

Haklarında soruşturma açılan vicdani retçilere uygulanan baskının Anayasa’ya aykırı olduğuna dikkat çeken Soysal, “Ne vicdani retçi olmak nede halkı askerlikten soğutmak suç değildir. Örgütlü olursanız daha güvencede olursunuz. Bedelli askerlik aracılığıyla devletin kazandığı para aslında Kürdistan’daki savaşı şuan finanse ediyor” ifadesinde bulundu.

Atölye çalışması soru-cevap bölümüyle sona erdi.http://www.bestanuce.pw/252236/-askerlik-kutsal-bir-sey-degildir-&dil=tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org