Yarın İsrail ordusuna katılmayı reddedeceğim

Benim adım Yuval Dag. 20 yaşındayım ve İsrail’in güneyinde bir moşav’da yaşıyorum. Yarın İsrail ordusuna katılmayı reddedeceğim çünkü Filistin topraklarının İşgalinde yer almak ve kendimi İsrail devletine vermek istemediğim için.

Merhaba,

Siyonist olarak büyüdüm. İsrail’in varlığı, bir devlet ve toplum olarak geçmişte ve şimdiki eylemleri ne olursa olsun, bana her zaman açık geldi. Bunu hiç sorgulamadım. Her milli bayram ve etkinliklere sabırsızlıkla katıldım. Birlik beraberlik duygusundan keyif aldım.
Bir gün internette dolaşırken “İsrail karşıtı” bir yorumla karşılaştım. Okuduğum an öfkeyle doldum. Nasıl olur da birileri bizi eleştirmeye cüret edebilir? Bizler kurbanlarız ve her zaman olduk. Yorumcuların bizim gerçekliğimizde yaşamanın nasıl bir şey olduğunu bilmelerinin bir yolu yok. Ama yorumla ne kadar sarsılsam, kendi tepkimle bir o kadar sarsıldım. Bilinçli bir duruş geliştirmeden, kendi inançlarımı hiç incelemeden, eğitimim ve yaşadığım sosyal atmosferden dolayı kendimi devlet adına kırgın buldum. O an anladım ki, bakışım kendi eleştirel düşüncemin değil, endoktrinasyonun bir ürünü. İşte o noktada inançlarımı parçalama ve onları yeni bir ışık altında, tarafsız ve bağımsız bir biçimde inceleme yolculuğuna başladım.
“İsrail-Filistin çatışması”ndaki iki tarafın tüm hayatım boyunca inandığımın aksine nasıl asimetrik olduğunu ve “çatışmanın” kendisinin bir çatışma değil, devam eden ve uzun süren bir savaş olduğunu görmeye başladım. Gördüm ki mağdur değil işgalci zalimler biziz. İnsan hayatına nasıl davrandığımızın saçmalığını anlamaya başladım; bir İsrail vatandaşı öldürülünce tüm ulus yas tutuyor, ama bir haftada 7 Filistinli İsrail ordusu tarafından katledilince tek kelime duymuyoruz, duysak da acele ediyoruz. Öldürülenlerin masumiyetini sorgulamak mı yoksa cinayeti işleyen ve suçlanması gereken askeri haklı çıkarmak mı. Bizim için statüko, Gazze’de zaman zaman yapılan “operasyon” ve batı yakasından gelen bir terörist saldırı dalgasıyla nispeten huzurlu bir yaşamdır, ancak birçok Filistinli için askeri işgal, şiddet, cinayet ve baskı normaldir. Batı yakasındaki Filistinlilerin İsrail ordusunun yanında değil, onun hükmü altında yaşadıklarını anladım. Temel günlük programları, uyandıkları andan itibaren, okula ya da işe gidebilecekleri, tamamen askere bağlı. Bir anlık bildirimde, “güvenlik” endişeleri nedeniyle, İsrail, on binlerce insana ilaç ve yiyecekleri reddetmek anlamına gelse bile, tüm köyleri ve mahalleleri tam bir tecrit altına alabilir.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Bu bağlantıya Yuval’a bir dayanışma mektubu yaz:
https://forms.gle/TQVmetBVbQnxveu8A

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
İsrail’in sürgün ve sürgün üzerine kurulduğunu ve sadece Yahudiler için ulusal bir yurt olarak varlığını sürdürmenin tek yolunun, bu unsurun yaşamları olsun, bu statüyü istikrarsızlaştırabilecek herhangi bir unsuru ezmek, baskılamak ve susturmak olduğunu anladım. Milyonlarca insan ya da sembolik bir bayrak. Herkesin egemenlik hakkı var Filistinli de yahudi de ama hiçbir egemenlik bu kadar can pahasına bu kadar ağır bir bedelle gelmez.
Sonunda anladım şimdi bana apaçık görünen şeyi. Patlama üzerine inşa edilen ve sadece zulüm yoluyla yürütülebilen bu projeyi yürütmekten sorumlu organ İsrail ordusudur. Yaygın inanışın aksine, ordu saf niyetlerle yönetilmez ve suçları birkaç düzenbaz askerin sonucu değildir. Zaman zaman düşmanca, ırkçı ve açıkça saldırgan politikalar sergileyen bir vücuttur. Terörizm, sivillerin ve gazetecilerin öldürülmesi, pogromlar, vandalizm, yer değiştirme ve temel ve önemli altyapının önlenmesi, İsrail ordusu tarafından Batı Şeria’da, onun yardımıyla ve onun yönetimi altında gerçekleştirilen günlük olaylardır.
Huwara’da olanları kimse göz ardı edemez. Yanan evleri, kırılan pencereleri, onlarca yaralıyı, katledilenleri ve yanında duran askerleri görmezden gelmek mümkün değildi. Yapılan eylemlerden sonra köyün silinmesi çağrısı yapan İsrailli bakanı da görmezden gelmek mümkün değildi. Bugün, İsrail ve politikalarının şiddete ve Filistin topraklarının işgaline ne kadar yakın bir şekilde bağlı olduğu kamuoyuna her zamankinden daha fazla açıklaşıyor. İşgal artık tesadüfi olarak görülemez. Artık güvenlik ihtiyacı olarak kabul edilemez. İşgal, burada yaşayanların büyük çoğunluğuna zarar veren ordu tarafından işletilen siyasi bir girişimdir. Yahudi üstünlüğünün ırkçı ve sömürgeci gündemine hizmet ediyor. İşgalin varlığını yok saymaya ve bastırmaya çalışanlar, İsrail ordusunun askerlerinin himayesindeki yerleşimcilerin yaptığı pogromdan sonra bunca yıldır gözünü kapayanlar bile görmezden gelmeye devam edemiyorlar. Devletten kaynaklanan bu şiddetin bu kadar şeffaf ve özürsüz hale gelmesi gözlerimizi açıp direnmemizi gerektiriyor.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Yuval ile dayanışmayı göstermek için bu bağlantıyı tanıdığınız insanlarla paylaşın:
https://forms.gle/TQVmetBVbQnxveu8A

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Direniş, her şeyden önce kendini yansıtma ve anlayışla başlar. Belirli bir bedenin üniformasını ve sembollerini giyerek, o vücudu temsil etmeyi seçersin anlayışıyla. Orduya yazılmanın siyasi bir tercih olduğu, anlamı askeri ve siyasi gündemi desteklemek, içinde yer almaktır anlayışıyla. Küçük bir dişlinin bile sistemin fonksiyonuna katkı sağladığı anlayışı. İsrail ordusunun en merkezi misyon ve rollerinden birinin işgalci ve baskıcı bir vücut olduğu anlayışı. Bu sistemde askerlik yapan iyi bir insanın bile işgal altındaki insanlara zarar ve acı veriyor anlayışı. Zorlu askere alınmanın bile farz olduğu anlayışı, ahlaki ve doğru olduğu anlamına gelmez. Hiçbir bireyin tek başına askeri-politik organın politikalarını değiştirme yeteneğine sahip olmadığı anlayış. Her erkek ya da kız askere çağrıldığında kendini yansıtma gerçekleşmeli. Kendimize derin bir bakmak ve neyi savunacağımıza karar vermek bizim sorumluluğumuzdur.
Reddediyorum. Herhangi bir sisteme, herhangi bir ülke için ve mevcut durumda, özellikle de İsrail devletine ve İsrail ordusuna bedenimi ve canımı vermeyi reddediyorum. Askere yazılmak üzere olan herkesi gerçekleri tanımaya ve yüzleşmeye çağırıyorum. Gözlerini aç ve gerçekliğimize bak. İsrail toplumunun herkesi askere dönüştürme konusunda net bir ilgi duyan ortak anlatımını bir kenara bırakın. İnanıyorum ki bu gerçeklikte tek seçeneğimiz reddetmek.
Dayanışma içinde,
Yuval

Kaynak: RSN

**

Tebrikler Yuval!!!Bu sabah Yuval Dag’a reddetme gününde eşlik etmek için geldik.
Geri kalan acemiler ve aileleri onları almak için otobüs beklerken,
İşe alım karşıtı işaretler ve Breakers of Silence’ın ifadeleriyle konuşmacılarla ayakta durduk ve gelecekteki acemilere başka bir seçenek sunan el ilanları dağıttık.
Bugün orada duran çocuk grubu yakında zırhlı asker grubu haline gelecek. Bu sabah ne olduğunu hatırlayacaklar mı?
Gözlerini bugün mü açmayı seçecekler yoksa 20 yıl sonra mı?
Asla bilemeyiz. Ama sadece onlardan birinin, Yuval-Yabin’in dışında bir başkasının olma şansı için buna değer.
İyi şanslar Yuval. Arayı kapatmayı ve sana olanları güncellemeyi bekliyorum. Yürü be!!!

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org