Yaşasın 1 Eylül Dünya Barış Günü (Miting: 1 Eylül-Diyarbakır, 2 Eylül-Bakırköy)

1 Eylül Dünya Barış Günü Tertip Komitesi, “1 Eylül Dünya Barış Günü” vesilesiyle 2 Eylül Pazar günü Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda gerçekleştirecekleri mitinge katılım çağrısında bulundu.

1 Eylül Dünya Barış Günü mitingine katılım çağrısı

16/08/2018
1 Eylül Dünya Barış Günü Tertip Komitesi, “1 Eylül Dünya Barış Günü” vesilesiyle 2 Eylül Pazar günü Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda gerçekleştirecekleri mitinge katılım çağrısında bulundu.

Aralarında Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) de bulunduğu 1 Eylül Dünya Barış Günü Tertip Komitesi, “1 Eylül Dünya Barış Günü” vesilesiyle 2 Eylül Pazar günü Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda gerçekleştirecekleri miting için Taksim’de bulunan TMMOB Makine Mühendisler Odası’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya tertip komitesinde yer alan kurum temsilcileri katıldı. Tertip Komitesi adına basın açıklamasını Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Erdal Güzel yaptı.

‘Linç kültürü ve işkence yaygınlaşıyor’

Yaşanan savaş ve çatışma ortamının devam ettiği bir süreçte halkların birbirine düşmanlaştırıldığını söyleyen Güzel, “Sivil katliamı, linç kültürü ve işkence yaygınlaşıyor. Şehirler, yerleşim yerleri, tarihi dokusuyla birlikte bombalarla yıkılıyor, yakılıyor. Tarım arazileri, ormanlar, akarsular tüm canlı unsurlarıyla birlikte tarumar ediliyor, yok ediliyor. Küresel düzen denilen yapılanma ve ilişkiler, ekonomik-mali, siyasal, toplumsal ve ideolojik boyutları olan sistemsel ve yaşamsal bir kriz tehdidi ya da süreci içinden geçiyor. Emperyalist/kapitalist dünya ve ekonomik-mali ilişkiler düzeni ile bu düzenin çarkına dişli olmuş tüm iktidarlar kriz sarmalının bir parçası. Çıkışsızlık ve çözümsüzlük yapısal, bütünsel ve derin. Ortadoğu coğrafyası, bu çatışmaların en kanlı ve yıkıcı yaşandığı yerlerin başında geliyor. Türkiye emekçileri de bütün Ortadoğu halkları gibi bu zalimliğin sonuçlarını yaşıyor” dedi.

‘Çalışanlar, üretenler, yeryüzü zenginliklerini yaratanlarız’

Krizsiz ve savaşsız bir toplum ve yaşamın mümkün olduğunu sözlerine ekleyen Güzel, şöyle devam etti: “Bizler dünyamızın, bölgemizin ve ülkemizin onulmaz felaketlere sürüklendiği tarihi zamanlardan geçtiğimizin bilincinde olarak diyoruz ki; sömürünün olmadığı bir toplum, ülke ve dünya hayal değil. Demokrasiyi ve adaleti, halkın katılımı ve iradesiyle, işçi-emekçi kardeşliğiyle, toplumsal dayanışma, paylaşım ve örgütlenmeyle kurmak, geliştirmek, yaşatmak mümkün. Dil, din, renk, ırk-milliyet ayrımı olmadan eşitlik temelinde, kardeşçe, özgürce ve barış içinde bir arada yaşamak mümkün. Savaş, ölmek öldürmek kültürü bir kader değil. Özgür ve insani bir dünya kurmak bizim elimizde. Böyle bir dünya istemek bizim hakkımız. Çünkü biz milyonlar ve milyarlarız, dünyanın her yerindeyiz. Çalışanlar, üretenler, yeryüzü zenginliklerini yaratanlarız. Bizler diyoruz ki işçiler, emekçiler, kadınlar, dünyanın tüm sömürülenleri ve ezilen halkları, kardeşleşme ve dayanışma içinde, savaşlara karşı barışı kazanmak için seslerini, güçlerini ve eylemlerini birleştirirse mümkün olan gerçeğe dönüşecektir. Yaşasın demokrasi, özgürlük ve barış mücadelemiz. Yaşasın 1 Eylül Dünya Barış Günü.”

Miting için yasal başvurunun dün yapıldığı bilgisini veren Güzel, 2 Eylül’de Bakırköy’de kutlanacak 1 Eylül mitingine katılım çağrısında bulundu.

Kaynak: Yeni Yaşam

**

1 Eylül’de Diyarbakır’da barış mitingi düzenlenecek

22 Ağustos 2018 19:14
HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Mehmet Şerif Çamçı: 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla İstasyon Meydanı’nda miting düzenleyeceğiz.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, Kurban Bayramı dolayısıyla halkla bayramlaşma programı organize etti. HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Mehmet Şerif Çamçı, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle miting düzenleyeceklerini açıkladı. 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla İstasyon Meydanı’nda düzenleyecekleri miting çalışmalarına başladıklarını aktaran Çamçı, “Barış tecrit edilemez” şiarıyla PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde süren tecridin kaldırılmasını talep edeceklerini söyledi. Barıştan artık söz edilmediğini, ısrarla savaş politikalarının yoğunlaştırıldığını dile getiren Çamçı, devam eden tecrit ile beraber kaybedilen her günün Türkiye halklarına kaybettirdiğini ifade etti. (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Evrensel

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org