“Yerli” tüfek MPT-76’nın tanesi 1400 dolar ya da 5.3 ton patates

MPT-76’nın 2016’da başlanan seri üretim sürecinde MKEK’ye 20 bin, Kale Kalıp’a 15 bin, Sarsılmaz’a 10 bin adet sipariş verilmişti. Bunlar da ilk teslimatlarını yapmışlardı.

Bir tüfek, 5.3 ton patatese bedel

Savunma Sanayii Başkanlığı, milli piyade tüfeği ‘MPT-76’nın 50 bin adet sözleşmesinin yapıldığını duyurdu. Bir MPT’nin maliyeti en az bin 400 dolar. Daralmanın etkisiyle ekonominin geneline yansıyan harcamalardaki kısıtlamalara karşın, askeri alanda tersi bir durum söz konusu. Savunma Sanayii Başkanlığı, Milli Piyade Tüfeği ‘MPT-76’nın 50 bin adet sözleşmesinin yapıldığını duyurdu. Edinilen bilgilere göre, MPT-76’nın tanesinin MKEK tarafından iki bin dolardan yaptığı, özel sektörün ise silah üretiminden pay almak için bin 400 dolarlık bir maliyet çıkardığı öğrenildi. Türk Lirası ile 260 bin TL ediyor. Bir tek MPT tüfeğin bedeli, içinde bulunduğumuz ekonomik darboğaz nedeniyle tanzim satışa satılan soğan, patates fiyatlarıyla karşılaştırıldığında, yaklaşık 5 ton 300 kg. ediyor. 50 bin tüfek parası ise 130 bin ton soğan ya da patates demektir. Türkiye yeni test edilen Milli Piyade Tüfeği olarak adlandırılan MPT- 76 NATO standartlarının tamamını karşılıyor. Yerli teknoloji ile imal edildiğini belirtilen tüfek, 4.1 kilogram ağırlığında olup, 600 metreye kadar etkili bir menzile sahip. MPT-76, NATO standardı olan soğuk ve sıcak hava, kum, yağmur, çamur gibi ağırlaştırılmış 42 testin tamamını hatasız geçti. 7.62 mm çaplı mermi kullanan MPT-76 12 bin atıma kadar namlu ömrüyle dikkat çekiyor. MPT-76 geçen hafta Abu Dhabi’de yapılan uluslararası savunma fuarında da görücüye çıkmıştı.

Yaklaşık 90 bin dolar

MPT-76’nın 2016’da başlanan seri üretim sürecinde ise MKEK’ye 20 bin, Kale Kalıp’a 15 bin, Sarsılmaz’a 10 bin adet sipariş verilmişti. Bunlar da ilk teslimatlarını yapmışlardı. Bu da ortalama 63 bin ile 90 bin dolara tekabül ediyor. Liraya çevirirsek, 327 bin-468 bin TL.

Bakliyat ve elma tanzimde

Tanzim satışlar yeni ürünlerle devam ediyor. İstanbul’da 50 Ankara’da 20 ayrı noktada kurulan ve haftanın 7 günü açık olan Tanzim Satış noktaları diğer illere de yayılırken; nohut, pirinç ve yeşil mercimek ile elma satışı eş zamanlı olarak gerçekleştirileceği bildirildi. Uzun kuyruklarla gündeme gelen sebze tanzim satış noktalarına İzmir, Ankara, Mersin, Antalya ve Kütahya’daki Tarım Bakanlığı Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla ulaştırılan 10 sebzeden sonra bakliyat ürünleri de 2 kilogramlık paketler halinde Toprak Mahsülleri Ofisi’nden temin edilecek. İlk kez satış noktalarındaki tezgahta yerini alacak elma ise 3 TL’den satılacak.

EKONOMİ SERVİSİ

Kaynak: Yeni Yaşam

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org