104 Kadın Örgütü ve 614 Kadından Ortak Çağrı: Her Şeye Rağmen Barış Mümkün

104 kadın örgütü ve 614 kadın, “Erkek egemen iktidarın ırkçı, militarist, cinsiyetçi savaş çığırtkanlığına karşı, halkların kardeşliği, adalet, demokrasi, özgürlük ve barış iradesi biz kadınların pusulası olacaktır” dedi.

104 kadın örgütü ve 614 kadın, “Erkek egemen iktidarın ırkçı, militarist, cinsiyetçi savaş çığırtkanlığına karşı, halkların kardeşliği, adalet, demokrasi, özgürlük ve barış iradesi biz kadınların pusulası olacaktır” dedi.

İstanbul – BİA Haber Merkezi 24 Ağustos 2015, Pazartesi 15:20
Kadınlar, ortak bir açıklama yayınlayarak çatışmasızlık koşulları sağlanarak çözüm ve barış sürecine geri dönülmesini istedi.

104 kadın örgütü ve 614 kadının imzaladığı açıklamada, “Erkek egemen iktidarın tekçi, ırkçı, milliyetçi, militarist, cinsiyetçi ve tahakkümcü savaş çığırtkanlığına karşı, halkların kardeşliği, eşit yaşam, adalet, demokrasi, özgürlük ve barış iradesi biz kadınların pusulası olacaktır” denildi.

Açıklamada, Dolmabahçe Deklarasyonu’nun maddelerinin taraflarca ivedilikle yaşama geçirilmesi gerektiği de belirtildi.

Açıklama şöyle:

“Erkek egemen zihniyet, demokrasiye, barışa, çözüme, eşitliğe ve özgürlüğe sırtını dönerek, tarihi bir hata yapmakta ve insanlık karşısında büyük bir suç işlemektedir. Sınırlı da olsa, diyalog sürecinin araladığı çözüm kapısı, Dolmabahçe Deklarasyonu ve müzakereler sonucunda atılacak demokratikleşme adımları ile sonuna kadar açılması mümkün iken, görüşmelere son verilerek savaş konsepti tekrar yürürlüğe kondu.

“Her gün onlarca gözaltı, bombalı saldırı, siyasi ve askeri operasyonlar, orman yangınları, güvenlik bölgesi ilanı, halkın göçe zorlanması sonunda, içinde sivillerin ve çocukların da olduğu onlarca can yitirilmekte ve tüm yaşam tahakküm altına alınmaktadır.

“Biz kadınlar her şeye rağmen halen demokratik çözüm ve barışın mümkün olduğuna inanıyoruz. Çünkü her savaş eninde sonunda kendi barışını yaratmak durumundadır.

“Tarih kendi barış deneyimlerini yaratan halkların ve kadınların mücadeleleri ile doludur. Biz bu deneyim ve mücadele mirasını devralan her dilden, her inançtan, her kültürden kadınlar olarak, bu coğrafyada erkek egemen zihniyetin, kendi iktidarını devam ettirmek uğruna dayattığı savaşı kabul etmeyeceğiz.

“Erkek egemen iktidarın tekçi, ırkçı, milliyetçi, militarist, cinsiyetçi ve tahakkümcü savaş çığırtkanlığına karşı, halkların kardeşliği, eşit yaşam, adalet, demokrasi, özgürlük ve barış iradesi biz kadınların pusulası olacaktır.

“Bir an önce, çatışmasızlık koşulları sağlanarak demokratik çözüm ve barış sürecine geri dönülmelidir.

“Tüm dünya örneklerinde olduğu gibi muhataplar eşit koşullarda bir araya gelerek müzakereleri başlatmalıdır.

“Müzakerelerin kalıcı barışa evirilebilmesi için Dolmabahçe Deklarasyonu’nun maddeleri taraflarca ivedilikle yaşama geçirilmelidir.” (ÇT)

İmzacıların listesi için tıklayın.

Haber fotoğrafı: Sonya Bayık – Gurbet Ay, 20 Ağustos 2015, Barış İçin Kadın Girişimi’nin Bakırköy Meydanı eyleminden.

http://bianet.org/bianet/toplum/167045-104-kadin-orgutu-ve-614-kadindan-ortak-cagri-her-seye-ragmen-baris-mumkun

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org