“Asker anaları da bizi duysunlar, birlikte barışı isteyelim”

İstanbul Barış Anneleri İnisiyatifi: “Savaşın sona ermesi için daha önce asker anneleri ile görüştük. Şimdi tekrardan çağrı yapmak istiyorum; Asker aileleri de gelsinler, bizimle birlikte barışı istesinler”

Asker ailelerine çağrı: Birlikte barışı isteyelim

Mart 9, 2020
Barış Anneleri İnisiyatifi, ‘Bu kardeşlik savaşını, barış durdurabilir’ diyerek, İdlib’de yaşamını yitiren askerlerin ailelerine, ‘Gelin birlikte barışı isteyelim’ çağrısında bulundu

İstanbul Barış Anneleri İnisiyatifi, İdlib’deki asker ölümlerine ilişkin Unkapanı’nda bulanan binalarında basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, Kürtçe ve Türkçe, “Savaşı analara sorun, insanlığa çağrı” yazılı pankart açan Barış Anneleri, Türkiye’de ve Kürtlerin yaşadığı bölgelerde savaşın eksik edilmediğini söyledi.

‘Bu kirli savaş artık son bulsun’

Barış Annesi Dindar Yılmaz, savaş nedeniyle on binlerce insanın hayatını kaybettiğini söyledi. Yılmaz, “Ne asker ne gerilla annesi artık ağlamasın” diyen Yılmaz, “Anneler artık yeter ağladı. Bu kirli savaş artık son bulsun. Ne asker annesi ne de gerilla annesi ağlasın. Erdoğan’ın ne hakkı var, annelerin yanından çocuklarını alıp, İdlib’de öldürtüyor” diye belirtti.

‘Bizimle birlikte barışı istesinler’

Ardından söz alan Barış Annesi Rahime İnce, Kürtlerin, kimliklerinden dolayı hukuksuz uygulamalara maruz kaldığını ifade ederek, kendi ailesinden üç kişinin öldürüldüğünü söyledi. İnce, bu hukuksuzluklara rağmen hala barış istediklerini dile getirerek “Savaşın sona ermesi için daha önce asker anneleri ile görüştük. Şimdi tekrardan çağrı yapmak istiyorum; Asker aileleri de gelsinler, bizimle birlikte barışı istesinler” diye konuştu.

‘Bu kardeşlik savaşını, barış durdurabilir’

Son olarak söz alan Barış Annesi Nafiye Başaran, Türk ve Kürt halkının barış içinde yaşamanın yollarını bulması gerektiği üzerinde durdu. Barış Anneleri İnisiyatifini zor bir süreçte kurduklarını dile getiren Başaran, barış için her türlü zorlukla hala mücadele etiklerini söyledi. Başaran, “Biz bütün Kürt analarına ve Asker analarına sesleniyoruz. Yıllardır barış için mücadele ediyoruz. Ama ne yazık ki bu sesimizi duymak istemiyorlar. Bu kardeşlik savaşını, barış durdurabilir. Asker analarına ve burada olmayan Kürt analarına seslenmek istiyorum; Gelsinler barışı birlikte kurduralım. Yoksa ateş düştüğü zaman, kuru olan da yaş olan da yanacak. Her gün askerler ölüyor. Biz acı çekiyoruz. Askerlerde fakir çocuklarıdır. Nerde bir Kürt varsa, bir arada dursun. Birlik içinde barışı istesin. Genel bir barış olsun. Bu topraklara, bizlere barış yakışıyor. Asker anaları da bizi duysunlar, gelsinler bize katılsınlar. Birlikte barışı isteyelim” diye konuştu.

Kaynak: Yeni Yaşam

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org