15 Mayıs Vicdani Ret Günü: Vicdani Retçi Olun #COday

Uluslararası Vicdani Ret Günü. Dünyanın her yerinden anti-militarist aktivistler; Güney Kore’deki 700 tutuklunun, Venezüella’da Soy Civil No Militar (asker değil sivilim) kampanyası ile zorunlu askerliğe karşı direnenlerin, 1994 yılından beri Eritre’de tutuklu olanların ve diğer birçok vicdani retçinin hikayelerini paylaşıyorlar.

(Resim: Savaşsız Dünya, Kore. Hapishanedeki vicdani retçileri desteklemek için bisikletli Vicdani Ret Günü duyuru etkinliği)

Bugün askeri kurumların bir parçası olmayı reddedenler, savaşa karşı direnmiş veya direnmekte olanlar için kutlu bir gün olan Uluslararası Vicdani Ret Günü.

Dünyanın her yerinden anti-militarist aktivistler; Güney Kore’deki 700 tutuklunun, Venezüella’da Soy Civil No Militar (asker değil sivilim) kampanyası ile zorunlu askerliğe karşı direnenlerin, 1994 yılından beri Eritre’de tutuklu olanların ve diğer birçok vicdani retçinin hikayelerini paylaşıyorlar.

Öldürmeyi reddetme hakkı; düşünce, vicdan ve inanç özgürlüğünün bir parçası olmasına rağmen birçok devlet tarafından tanınmıyor. Vicdani ret, savaşa karşı şiddet içermeyen bir stratejidir ve zorunlu askerlik mecburiyeti olmayıp farklı şekillerde militarize olmuş toplumlarca da kullanılmaktadır.
Vicdani ret kendi gücümüzü kendi elimize alıp savaşa karşı bir duruş sergilemektir.

Aşağıda Vicdani Ret Günü kapsamında bazı etkinliklerin listesi verilmiştir.

#CODay etiketi ile sosyal medyada Vicdani Ret Günü’nü duyurabilirsiniz.

Britanya

Edinburgh
15 Mayıs:
National Gallery’nin önünde saat 16:00 ile 17.00 arasında başta 1. Dünya Savaşı olmak üzere geçmişe ve bugüne dair bütün savaşlardan vicdani retçilerin anıldığı Vicdani Ret Günü etkinliği yapıldı.

Leeds
12 Mayıs:
Saat: 13:00 – 14:00, Treasures of the Brotherton Gallery, Parkinson Court

Londra

(Fotoğraf:
Yunan vicdani retçiler İsrailli vicdani retçilerle dayanışmada, Mart 2016)

14 Mayıs: Avrupalı vicdani retçiler buluştu
Avrupa Vicdani Ret Bürosu 14 Mayıs Cumartesi günü geleneksel toplantılarını ilk kez Londra’da yaptı. Vicdani retçiler çeşitli barış hareketlerinden temsilcilerle buluşarak, İngiltere’de 1916 yılında vicdani ret hakkının tanınmasının diğer ülkelerdeki hareketleri nasıl etkilediği ve bugünkü vicdani ret hareketlerine nasıl katkı sağlayabilecekleri gibi konularda bilgi paylaşımında bulundular.

14 Mayıs Cumartesi, 19:30 Friends House, London, NW1 2BJ

15 Mayıs: Tavistock Square, London. Detaylı bilgi için.
Oxford
15 Mayıs, 12:00 – 13:30, Commemoration event in Bonn Square. Detaylı bilgi için.

Almanya
30 Mayıs – 5 Haziran
Berlin, Rostock, Mainz ve Köln şehirlerinde Ukraynalı tutuklu vicdani retçi Ruslan Kotsaba’nın eşi Uliana Kotsaba konuşma turu yapacak.

Güney Kore
14 Mayıs:
Anayasa Mahkemesi’nden Milli Meclis’e kadar bisiklet turu. Organize eden gruplar: World Without War, Amnesty Korea, KAC (Kore Anabaptist Merkezi, barışçıl kilise grubu), ve Youth Left.
Daha fazla bilgi için: World Without War (Savaşsız Dünya).

Türkiye

14 15 Mayıs: VR-DER: 15 Mayıs’ta Amed’deyiz! – Amed’in “Garnizon Kent” Olmasına İzin Vermeyeceğiz!
Hem Amed’in demilitarizasyonuna yönelik siyasetimizi dile getirmek, hem de askıya alınan barış sürecinin önemini vurgulamak için 15 Mayıs Uluslararası Vicdani Retçiler Günü vesilesiyle yurt içinden ve yurtdışından tüm arkadaşlarımızla Amed’de buluşuyoruz.

Amerika Birleşik Devletleri
16 Mayıs
, 11:30 Berkeley – Vicdani Ret ve Savaş Karşıtları Günü
İlk olarak Civic Center 2180 Milvia Street adresinde, sonra Allston Yolu’nun köşesinde ve son olarak and MLK, Jr. Civic Center Park, 2151 MLK, Jr. Way Berkeley adreslerinde göndere barış bayrağı çekme törenleri düzenlenecek.

Venezüella

12 Mayıs Çarşamba, Saat: 09:00, Foro XX1, Centro Letonia, Caracas
#SoyCivilNoMilitar

Kaynak: WRI

Çeviri: VR

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org