17 yıl sonra askerliğim bitti

2002 mayıs ayında askere gittim ve ilk 5 yılda 5 kez firardan dolayı askeri hapse konuldum…

2002 mayıs ayında askere gittim ve ilk 5 yılda 5 kez firardan dolayı askeri hapse konuldum, sonrasında vicdani ret’timi açıkladım ve 2019 26 haziranda askerlik 6 aya düştü ve ben 2003 olduğunda sene toplam 7 ay 26 gün askerlik yapmıştım, toplam 6 kez veya anlık bir günlük kaçışı da sayarsak 7 kez kaçmıştım.

Askerlik düşünce acaba ne olacak durumum diye araştırdım ve askerlik şubesini telefonla aradım, sonrasında şubeye gittim ve askerliğimin bittiği söylediler ve firar durumum kaldırıldı, terhis belgesi için beklemem gerektiği söylendi hesap kitap yapılıyor dendi. Kimliğimin dosyamda olmadığını söylediler.

Kimliğimi çıkarmak için kaymakamlığa gittim ve en son 1998 yılında resmimi değiştiğim zaman kimlik çıkardığımdan ve üzerinde tc no yazmadığından 2000 yılı öncesi olduğundan kimliğimi çıkarmak için polis tahkikatı yapıldı ve sonrasında kimliğim eve geldi.

Ptt’den kimliğimle e-devlet şifresi alıp dava dosyamı buldum ve uyap’dan sorguladım dosyamın 2007-2019 arası 12 yıl uzamış zaman aşımından düştüğü için kapatıldığını gördüm.

Şu anda hakkımda adli sicil kaydı ve arşiv adli sicil kaydı ve dava dosyası ve askerlik durumu kalmadı kimliğimide 2002’den sonra ilkkez alabildim.

Bir defalığına geldiğim şu dünyada 37 yaşında askerlikten kurtuldum.

Hala tam bir rahatım yok bazen dışarı çıkmaya bile korkuyorum hala devam ediyor sanıp.

Bir Kur’an Ayeti der ki: “anlamazlar”.

Yani çokda derdim değil anlatmak ve ben kurtuldum ama onlar bu zihniyetlerinden kurtulamadılar ve kurtulamayacaklar da, kendilerine gelince kaçacak delik arayacakları işleri millete gelince deliğe tıkmakla tehdit ederek yaptırmaya kalkarlar.

Şimdi, 17 yılın vermiş olduğu sıkıntılarla mücadele ediyorum çürümüş dişler, dökülen saçlar, işsizlik, evlenemedim de, hayat kuramadım, etrafımdakiler ise annemden ayrılalı 22 yıl olan babam bile inşaat işinde çalış diyecek kadar pişkin, diğer akrabağlar sanayide motor ustası olsun diyorlar, yani sanki ben 21 yaşında askerden geldim, nerdeyse hala hased ve kıskançlık yapanlar var gibime geliyor insan bu kadarmı başkasının aşağılarda olmasına muhtaç olur haline mutlu olmak için neyse aslında işimede geliyor kendi başıma ayağa kalksam çok iyi olacak.

Kurtuldum gibi işte.

Necip Fazıl Kocaoğlu

**

Necip Fazıl’dan mektup var: Son altı ayda 3 kez çıkabildim dışarı

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org