20 bini gönüllü, 66 bin korucu görev yapıyor

Türkiye Geçici Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Mardin Federasyonu Başkanı Orhan Kandemir, “Biz korucular silah aşığı değiliz. Biz devletimize güveniyoruz, çok samimi adımlar atıyor. Çözüm sürecinin başarıyla sona ermesini temenni ediyoruz” dedi.

Köy korucuları “silah bırakma” çağrısını olumlu karşıladı

23.03.2015 12:03
MARDİN (AA) – HALİL İBRAHİM SİNCAR / MEHMET ÇALIK – Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yıllarca terörle mücadelede güvenlik güçleriyle operasyonlara katılan köy korucuları PKK’ya silah bırakma çağrısını memnuniyetle karşıladı.

Türkiye Geçici Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Mardin Federasyonu Başkanı Orhan Kandemir AA muhabirine, Türkiye genelinde 20 bini gönüllü, 66 bin korucunun görev yaptığını söyledi.

Yıllardır terörle mücadelede görev yapan koruculardan çok sayıda kişinin bu uğurda şehit ve gazi olduğunu belirten Kandemir, korucuların çözüm sürecine büyük destek verdiğini kaydetti.

– “Devletimize güveniyoruz”

Çözüm sürecinin başarıya ulaşmasını çok istediklerini ifade eden Kandemir, “Kan ve gözyaşının sona ermesi herkesi mutlu ettiği gibi korucu camiasını da mutlu etti. Biz korucular silah aşığı değiliz. Biz devletimize güveniyoruz, çok samimi adımlar atıyor. Çözüm sürecinin başarıyla sona ermesini temenni ediyoruz” dedi.

Korucuların çözüm sürecini çok önemsediğini dile getiren Kandemir, “Korucularımız hala nöbet tutuyor. Oysa süreç başarıyla sonuçlanırsa hepsi ailesinin yanında olur” diye konuştu.

Korucuların, yaşadığı sıkıntı ve taleplerini 3 Mart’te yaptıkları ziyarette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletme fırsatını bulduklarını kaydeden Kandemir, tarihte ilk defa korucuların Cumhurbaşkanı tarafından kabul edildiğini söyledi.

– “Artık analar ağlamasın”

Mardin’de 21 yıldır köy korucusu olan Abdüsselam Öncü de vatanın bütünlüğü için yıllardır silahlı mücadelede görev aldıklarını anımsattı.

Öncü, çözüm sürecini desteklediklerini vurgulayarak, “Biz de artık analar ağlamasın istiyoruz. Akan kan dursun” dedi.
Kaynak AA

http://www.memleket.com.tr/koy-koruculari-silah-birakma-cagrisini-olumlu-karsiladi-613338h.htm

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org